Τεράστια νίκη και πρωτιά για τη Λάτσιο

Μία σαφώς ανώτερη Λάτσιο υποχρέωσε σε ήττα τη Ντόρτμουντ και  μπήκε με το δεξί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η επιστροφή της Λάτσιο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ύστερα από 13 χρόνια, συνοδεύτηκε από μία φανταστική νίκη με 3-1 εις βάρος της Ντόρτμουντ.

Ο κεφάτος Τσίρο Ιμόμπιλε (ένα γκολ και μία ασίστ), έδειξε τον δρόμο για την νίκη στην ομάδα του, ταυτόχρονα «πλήγωσε» την πρώην, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Λουίζ Φελίπε και Ακπά Ακπρό, καθώς χρίστηκαν αμφότεροι σκόρερς.

Στον αντίποδα, νωχελική εμφάνιση για την γερμανική ομάδα, που στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Χάαλαντ στο 71′.

Τέλος, σε ματς που διεξήχθη νωρίτερα η Ζενίτ γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Κλαμπ Μπριζ (1-2).

Το ματς:

Καταστροφική ήταν η αρχή του αγώνα για την Μπορούσια, αφού ο Τσίρο Ιμόμπιλε χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έπειτα από λάθος γύρισμα του Μενιέ, ο Λούκας Λέιβα έκλεψε την μπάλα, έσπασε στον Κορέα και εκείνος με την σειρά του πάσαρε στον Ιταλό επιθετικό, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 1-0 στο 6ο λεπτό.

Οι «Λατσιάλι» διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 23ο λεπτό, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Αλμπέρτο, ο Λουίζ Φελίπε ανενόχλητος έπιασε κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας της Ντόρτμουντ, αιφνιδίασε τον Χιτζ, ο οποίος δεν είχε καλή αντίδραση και είδε την μπάλα στα δίχτυα του για δεύτερη φορά.

Το ημίχρονο στο «Ολίμπικο» είδε την Λάτσιο να προηγείται στο σκορ με 2-0. Ναι μεν η Ντόρτμουντ είχε κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο ποτέ δεν είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ουσιαστικά τα γρήγορα γκολ των γηπεδούχων, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα.

Η ομάδα του Φαβρ, κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Χάαλαντ στο 71ο λεπτό με ωραίο στην εκτέλεση σουτ του Νορβηγού έπειτα από ασίστ του Ρέινα.

Η χαρά της μείωσης του σκορ κράτησε για μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Ακπά Ακπρό «διέλυσε» την ήδη διαλυμένη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων, έγραψε το 3-1 (την ασίστ ο Ιμόμπιλε) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους «Ρωμαίους».

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και η ομάδα του Ιντζάκι πανηγύρισε μία πολύ σπουδαία νίκη.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάκι): Στρακόσια, Γκαμπαρόν, Μάρκι (51’ Χουντ), Ατσέρμπι, Μάρουστις, Σάβιτς (67’ Ακπά Ακπρό), Λέιβα, Αλμπέρτο (80’ Παρόλο), Φάρες, Κορέα (67’ Μουρίκι), Ιμόμπιλε (81’ Καϊσέδο).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Χιτς, Ντιλέινι, Χούμελς, Πίτσεκ (65’ Μπραντ), Γκερέιρο, Βίτσελ, Μπέλινγκχαμ (46’ Ρέινα), Μενιέ, Ρόις (78’ Ρεϊνιέρ), Σάντσο, Χάαλαντ.