Με ηγέτη τον Μέσι στο Final8 η Μπαρτσελόνα

Με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μεσι, η Μπαρτσελόνα απέκλεισε τη Νάπολι και προκρίθηκε στους “8” του Champions League.

Με τον Μέσι να συνεχίζει να προσφέρει μαγεία η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της κόντρα στην Νάπολι, καθώς νίκησε με 3-1 και προκρίθηκε στο Final 8 του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι έγινε στο Καμπ Νου παρόλες τις ενστάσεις που υπήρχαν από πλευρά Νάπολι λόγω τις διαστάσεις που είχε ο κορονοϊός στην πρωτεύουσα της Καταλωνίας.

Στα προημιτελικά της 14ης Αυγούστου η Μπάρτσα θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν Μονάχου στη Λισσαβόνα.

Η Νάπολι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και είχε δοκάρι με το βολέ του Μέρτενς εντός περιοχής στο 2ο λεπτό.

Έπειτα όμως οι Μπλαουγκράνα πήραν τα ηνία του ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Λεγκλέ στο 10′.

Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε κόρνερ εκεί που σηκώθηκε ο Λεγκλέ και με κεφαλιά στο παράθυρο του Οσπίνα έδωσε το γκολ που ήθελε η ομάδα της Καταλωνίας.

Το 2-0 έκανε ο μάγος της Μπαρτσελόνα Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός, ήρθε από τα δεξιά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πήρε την κόντρα και πέφτοντας κάτω, πλάσαρε ιδανικά στην αριστερή γωνία της εστίας της Νάπολι.

Στο 30′ η Μπαρτσελόνα πέτυχε και τρίτο τέρμα, το οποίο ακυρώθηκε για χέρι του Μέσι. Η σέντρα από τα αριστερά είχε αποδέκτη τον Μέσι που έκανε το κοντρόλ και σκόραρε, αλλά και πάλι με την βοήθεια του VAR φάνηκε πως ο Αργεντινός χρησιμοποίησε το χέρι του.

Στο 45+1′ η Μπαρτσελόνα καθάρισε την πρόκριση με γκολ του Λουίς Σουάρες.
Ο Μέσι πίεσε εντός περιοχής τον Κουλιμπαλί, ο Αργεντινός πήγε δυναμικά προς τον Αφρικανό και ο στόπερ της Νάπολι κλώτσησε τον Μέσι αντί την μπάλα και με την βοήθεια του VAR δόθηκε η παράβαση. Ο Σουάρες ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κίπερ της ιταλικής ομάδας για το 3-0.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου η Νάπολι μείωσε σε 3-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ. Ο Ράκιτιτς έριξε το Μέρτενς εντός περιοχής και ο Τσακίρ που είχε καλή θέση έδειξε την βούλα του πέναλτι, εκτελεστής ήταν ο Ινσίνιε που σκόραρε για το γκολ της τιμής.

Στο δεύτερο ημιχρονο, με την πρόκριση να έχει κριθεί, η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Μέχρι το τέλος  δεν άλλαξε το σκορ, με την Μπάρτσα να κερδίζει άνετα με 3-1.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μέσι, Σουάρες (90′ Φίρπο), Γκριεζμάν (84′ Μόντσου)

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντέμε (46′ Λομπότκα), Φαμπιάν Ρουίθ (79′ Ελμάς), Ζιελίνσκι (70′ Λοσάνο), Καγιεχόν (70′ Πολιτάνο), Ινσίνιε (79′ Μίλικ), Μέρτενς