Πανηγυρικά στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν

Δεν τα κατάφερε η Τσέλσι κόντρα στην Μπάγερν.

Για την ρεβάνς της φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν Μονάχου άφησε εκτός διοργάνωσης την Τσέλσι επικρατώντας  με 4-1 στο «Αλιάνζ Αρίνα».

Οι Γερμανοί δεν άφησαν περιθώριο στους Άγγλους να κάνουν την ζημιά, καθώς εκμεταλλεύτηκαν  το προβάδισμα (3-0) του πρώτου αγώνα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» .

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι «βαυαροί» προηγήθηκαν στο 10’με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεβαντόφσκι ,έπειτα από την ανατροπή του από τον Καμπαγιέρο. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι είχαν το γκάζι  πατημένο χάνοντας άλλες δυο ευκαιρίες  με τους Μίλερ και Γκορέτσκα στο 14’ και 17’ αντίστοιχα. Ο Οντόι απάντησε στις ευκαιρίες όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 44’ ο Τάμι Είμπρανχαμ μείωσε σε 2-1, σκορ όπου συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Τσέλσι προσπάθησε να βελτιωθεί πατώντας περιοχή με τον Μέισον Μάουντ  ωστόσο  δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ . Στο 53’ ο Ντέιβις πάτησε περιοχή, καθυστέρησε και ο Ζούμα να τον κόβει. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός είχε πέσει αλλά οι Γερμανοί πίεζαν, στο 76’ ο Τολισό  με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1. Η ομάδα του Φλικ στη συνέχεια έκλεισε στα καρέ τους το σύνολο του Λάμπαρντ το οποίο ήταν ανήμπορο να αντιδράσει.

Το τελικό 4-1 το πέτυχε ο Λεβαντόβσκι με δυνατή κεφαλιά ύστερα από την σέντρα του  Οντριοθόλα.