Με ήρωα τον Φαμπιάνο η Ομόνοια «λύγισε» τον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι!

Η Ομόνοια Λευκωσίας πανηγύρισε την πρόκριση επί του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι με 4-2, ύστερα από το 1-1 του κανονικού αγώνα και έτσι θα συναντήσει τον Ολυμπιακό στα play off του Champions League.

Σε ήρωα για την κυπριακή ομάδα εξελίχθηκε ο 32χρονος Βραζιλιάνος τερματοφύλακας Φαμπιάνο, καθώς μάντεψε σωστά τις εκτελέσεις πέναλτι των Φαλιτσινέλι και Ντέγενεκ και έτσι η Ομόνοια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 4-2 στα πέναλτι, καθώς η κανονική διάρκεια και η παράταση τελείωσε με 1-1, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Άξιο αναφοράς είναι ότι το «τριφύλλι» έφτασε ως εδώ, έχοντας αποκλείσει τις Αραράτ και Λέγκια Βαρσοβίας μέσω παρατάσεων.

Να σημειωθεί λοιπόν, πως ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με την Ομόνοια στις 23 και 29 Σεπτεμβρίου στα play off του Champions League για μία θέση στους «χρυσοφόρους» ομίλους της διοργάνωσης. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και η ρεβάνς στο «ΓΣΠ».

Ό,τι κι αν συμβεί με τον Ολυμπιακό, η Ομόνοια έχει εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Europa League και είναι μάλιστα η πρώτη φορά που θα συμμετάσχει σε γκρουπ ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τέλος, η ομάδα του Πειραιά είχε δώσει δώσει φιλικό κεκλεισμένων των θυρών προ πολλών ημερών στο Ρέντη με το «τριφύλλι» και είχε νικήσει άνετα με 3-0 χάρη στα γκολ των Καμαρά, Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς πολύ προσεκτικά με την κατοχή να είναι ελαφρώς υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 26′, όταν ο Μπεν από σέντρα μέσα στην περιοχή πήρε μία κοντινή κεφαλιά, ωστόσο η προσπάθεια του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Στο 31′ ο Τζόρντι Γκόμεζ, ανέλαβε να εκτελέσει ένα κερδισμένο κόρνερ. Ο Μπόργιαν προσπάθησε να απομακρύνει τον κίνδυνο, αλλά δεν έκανε καλή εκτίμηση, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και ακολούθως ο Λούφτνερ βρέθηκε στο σωστό μέρος την κατάλληλη στιγμή και με κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα προς την εστία για το 1-0 της Ομόνοιας.

Στο 39′ ο Κάνγκα δοκίμασε την τύχη του με δυνατό μακρινό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι και σε κόρνερ.

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να ανεβάζει την απόδοσή του με την κατοχή κάποια στιγμή να έφτασε στο 61% υπέρ του και μετουσίωσε την υπεροχή του λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα στο 45′ ο Μπεν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ίβανιτς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ήταν ολομόναχος και σαν σε προπόνηση εκτέλεσε τον αβοήθητο Φαμπιάνο για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 48′ ο Κάταϊ πάτησε μέσα στην περιοχή δοκίμασε το πόδι του, αλλά έπεσε και έδιωξε ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

Στο 56′ υπήρξε μία καλή στιγμή για το «τριφύλλι», καθώς έπειτα από σουτ που εξαπέλυσε μέσα από την περιοχή και δεξιά ο Μπωτεάκ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Ρόντιτς και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι σε κόρνερ.

Στο 61′ ο Ίβανιτς υποδέχθηκε μία κοντινή πάσα πάνω στην κίνηση, επιχείρησε να νικήσει τον Φαμπιάνο, αλλά το τελείωμα του, κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά (62′), έχασε τρομερή ευκαιρία η Ομόνοια με τον Βίτορ Γκόμες. Εκείνος κατάφερε να ξεφύγει από τον προσωπικό του αντίπαλο, έπειτα εκτέλεσε με σουτ από μέση απόσταση, ωστόσο στάθηκε φανερά άτυχος, καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπόργιαν.

Ακόμα μία τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια ήταν αυτή στο 68′. Ο Μπωτεάκ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Σέρβος τερματοφύλακας προέβη σε μία εκπληκτική επέμβαση και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Δεν το πίστευε ο 33χρονος Γάλλος μεσοεπιθετικός.

Στο 75′ έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Αστέρας με το πλασέ του Μπεν από το σημείο του πέναλτι, που κόντραρε στο σώμα αμυντικού της Ομόνοιας.

Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ στην κανονική διάρκεια και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ούτε εκεί άλλαξε κάτι, καθώς τόσο η Ομόνοια όσο και ο Ερυθρός ήταν πάρα πολύ προσεκτικοί και κοίταξαν να μην δεχθούν γκολ.

Η παράταση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου ο Φαμπιάνο απέκρουσε τις εκτελέσεις των Φαλιτσινέλι και Ντέγενεκ. Oι συμπαίκτες του ευστόχησαν σε όλες τις δικές τους και h κυπριακή ομάδα νίκησε με 4-2 και προκρίθηκε.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ, 4-4-2): Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (90+3′ Κούσουλος), Λούφτνερ, Λέσιακς, Παπουλής (98′ Λοϊζου), Τζόρντι Γκόμεζ, Βίτορ Γκόμες, Σάντος (118′ Ασάντε), Μπωτεάκ, Κακουλλής (65′ Σενέ).

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς, 4-3-3):Μπόργιαν, Ρόντιτς (106′ Γκάιτς), Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Γκόμπελιτς, Ίβανιτς (81′ Γιόβαντσιτς), Σανογκό, Κάνγκα, Κάταϊ (101′ Γκάβριτς), Μπεν, Βουκάνοβιτς (89′ Φαλτσινέλι).