Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε 80-69 του ΠΑΟΚ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του αγώνα (8-0 και 11-4), αλλά πήρε τον έλεγχο και μαζί το προβάδισμα (13-15) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν λύσεις από την περιφέρεια και παρότι βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ (19-17), απάντησαν με εύστοχα τρίποντα και πήραν ξανά το προβάδισμα (19-25 και 21-28 στο 15΄30΄΄) το οποίο το διατήρησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου (34-36).

Οι λύσεις στην επίθεση μειώθηκαν, ενώ η άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει την ΑΕΚ. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με ορισμένα κενά διαστήματα, έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ (67-60 στο 34΄) και να διατηρήσει τον απόλυτο έλεγχο ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 56-56, 80-69.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 22 (15 ριμπ.), Ράις 11 (2), Λάνγκφορντ 10, Ματσιούλις 8, Χρυσικόπουλος 6 (2), Ζήσης 9, Κατσίβελης 5 (1), Γόντικας 2, Γκίκας 2, Μωραΐτης 2, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 10, Τσαλμπούρης 7 (1), Λοβ 12 (1), Γκρίφιν 11 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης 3, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 5 (1), Τέρνερ 10, Μήτρου-Λονγκ 6.