Με ισοπαλία στο ΟΑΚΑ αποχαιρέτησε το 2019 ο Παναθηναϊκός

Στο μηδέν «κόλλησε» ο Παναθηναϊκός με τον Άρη στο ΟΑΚΑ, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague.

Σε ένα κακό παιχνίδι χωρίς ρυθμό οι πράσινοι με τους κιτρινόμαυρους μοιράστηκαν από ένα βαθμό και έφτασαν και οι δύο 22 βαθμούς, με τον Άρη να βρίσκεται στην 6η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος και τον Παναθηναϊκό μια θέση πιο κάτω.

Το Τριφύλλι αποχαιρετά το 2019 με νίκη/ισοπαλία/ήττα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ντέρμπι των «αιωνίων» στις 5 Ιανουαρίου με τον Ολυμπιακπό στο Καραϊσκάκη.

Ο αγώνας

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Ινσούα σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο Άρης επιτέθηκε, αλλά τον σταμάτησε η άμυνα των πράσινων. Ο Λάρσον σούταρε στο 11’ με το δεξί, δίχως όμως επιτυχία. Ο Σάσα στο 17’ έκανε ένα μακρινό σουτ και έστειλε σε κόρνερ τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Περέα έβγαλε ωραία κάθετη, αλλά τον εμπόδισε ο Κουέστα.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να μπει πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 50’ ο Δώνης έκανε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Κουέστα έπεσε και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 62’ ο Φετφατζίδης πέρασε τον Μακέντα, νίκησε τον Διούδη και σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, ως οφσάιντ. Ο βοηθός δεν το αντιλήφθηκε, αλλά ενημερώθηκε από το VAR και το γκολ ακυρώθηκε. Δυο λεπτά αργότερα ο Μακέντα έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν πέρασε τον Δεληζήση, πλάσαρε αλλά έστειλε άουτ τη μπάλα.

Ο Άρης απείλησε στο 74’ τον Παναθηναϊκό με τον Φετφατζίδη, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης. Στο 82ο λεπτό ο Ζαχίντ εκτέλεσε φάουλ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Λίγο έλειψε να… φάει στο 85’ το γκολ ο Παναθηναϊκός, αφού ο Μαντσίνι με κεφαλιά έστειλε ελάχιστα πιο ψηλά απ΄ό την εστία του Διούδη τη μπάλα.

Κίτρινες: Δώνης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Δώνης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (66’ Ζαχίντ), Αποστολάκης, Μπουζούκης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Περέα (83’ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Νούνες, Πούγγουρας

Άρης: Κουέστα, Δεληζήσης, Λάρσον (71’ Τόνσο), Ιντέγιε, Γκάμα (58’ Μαντσίνι), Ματίγια, Φετφατζίδης (91’ Ντιγκινί), Βέλεθ, Κορχούτ, Σάσα, Ρόουζ