Στη Λάτσιο το Σούπερ Καπ Ιταλίας

Η Λάτσιο κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας, αφού νίκησε με 3-1 την Γιουβέντους, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο Κινγκ Σάουντ Γιουνιβέρσιτι στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο σούπερ καπ που κερδίζει η Λάτσιο, ξανά απέναντι στην Γιουβέντους. Μάλιστα η Γιουβέντους έχει χάσει με το ίδιο σκορ και στο πρωτάθλημα πριν από 9 ημέρες.

Αυτό ήταν το 5ο τρόπαιο για την Λάτσιο, η οποία έχει υπάρξει και ακόμα τρεις φορές φιναλίστ.

Η Λάτσιο έχασε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 9′. Ο Λουίς Αλμπέρτο βρέθηκε έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ το οποίο πέρασε λίγο μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέσνι.

Η Λάτσιο στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης θα ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Λιάλιτς έκανε μια κούρσα στο αριστερό άκρο στα όρια της περιοχής, έκανε μια σέντρα, με τον Ιμόμπιλε να είναι ο αποδέκτης στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος πάσαρε προς το σημείο του πέναλτι και ο Λουίς Αλμπέρτο πλάσαρε ιδανικά για να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 1-0 για τους Λατσιάλι.

Ο Λουίς Αλμπέρτο ήταν η μόνο απειλή για την άμυνα της Γιουβέντους. Στο 21′ ο Αλμπέρτο πήρε μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε και το σουτ αλλά ο Σέσνι μπλόκαρε χωρίς προβλημα.

Η Γιουβέντους είχε μια ευκαιρία στο 25′. Ο Ρονάλντο βρήκε πολύ ωραία τον Ντιμπάλα ο οποίος έκανε κίνηση, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε απόσταση βολής, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν καθόλου καλό και κατέληξε πολύ ψηλά άουτ.

Στο 30′ η Γιουβέντους κέρδισε φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή. Ο Ντιμπάλα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στρακόσα.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε και η Λάτσιο στην συνέχεια και το 35ο λεπτό. Ο Κορέα δέχθηκε μια ψηλή μπαλιά στην περιοχή και έκανε με την μία ένα σουτ προς το κέντρο της εστίας, με τον Σέσνι να κάνει μια φανταστική επέμβαση και να τον σταματά.

Η “Μεγάλη Κυρία” βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1′). Ο Ρονάλντο έκανε ένα σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή. Ο Στρακόσα έδιωξε, ωστόσο ο Ντιμπάλα ανενόχλητος πήρε το “ριμπάουντ” και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, πετυχαίνοντας σε ένα κρίσιμο σημείο το γκολ.

Στο 49′ ο Ντιμπάλα επιχείρησε ένα καλό σουτ από το όριο της περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρακόσα.

Στο 66′ ο Μαουρίτσιο Σάρι αντικατέστησε τον Ιγκουαΐν με τον Ράμσεϊ, αλλάζοντας το σύστημα, βλέποντας την ομάδα του να μην έχει καλή επιθετική ανάπτυξη.

Στο 69′ ο Κορέα έπιασε μια κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δοκίμασε ένα πάρα πολύ καλό σουτ έξω αριστερά από την περιοχή στο 71′, με την μπάλα να περνάει εκατοστά μακριά από τα δοκάρια του Στρακόσα.

Η Λάτσιο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ στο 73′. Ο Λάζαρι έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Λουίς Αλμπέρτο έπιασε μια κεφαλιά προς τα πίσω και η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, στον Λιάλιτς. Εκείνος δεν το σκέφτηκε και πολύ και με την μία, έπιασε ένα υπέροχο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 82′ η Λάτσιο πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Κορέα, ωστόσο σωστά θα ακυρωθεί για οφσάιντ.

Ο Ντιμπάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 84′. Ο Σάντρο έκανε ένα γέμισα ο Αργεντίνος πετάχτηκε και έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο Στρακόσα ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 90′ ο Μπονούτσι έπιασε μία δυνατή κεφάλια μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις και το 90+3′ ο Μπεντακούρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ. Ο Κατάλντι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε με πολύ ωραίο τρόπο την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-1. Έτσι η ομάδα από την Ρώμη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέσνι, Άλεξ Σάντρο, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο (56′ Κουαδράδο), Ματουιντί (78′ Ντούγκλας Κόστα), Πιάνιτς, Μπεντακούρ, Ντιμπάλα, Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (66′ Ράμσεϊ).

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Λουίζ Φελίπε, Ασέρμπι, Ραντού, Λάζαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα (64′ Κατάλντι), Αλμπέρτο (67′ Παρόλο), Λιάλιτς, Κορέα, Ιμόμπιλε (82′ Καϊσέδο).