Με Μανούσο σε τροχιά πλέι οφ

Ο Ατρόμητος νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι, για την 17η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα δύο τέρματα των Περιστεριωτών πέτυχε ο Μάνούσος, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπαράλες.

Πρώτη νίκη για το 2020 για τον Ατρόμητο, που μπήκε στην 6αδα των πλέι οφ (6ος, 22β), ενώ ο Αστέρας παρέμεινε στην 12η θέση με 15β.

Κακό θέαμα από τις δύο ομάδες, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στο 89′ με το εύστοχο πέναλτι του Μανούσου.

O αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, αλλά οι προσπάθειες τους κοβόντουσαν από τις άμυνες τους.

Στο 6ο λεπτό υπήρξε σοβαρός τραυματισμός του Καπίγια, που έπεσε άτσαλα στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο από το ματς.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο αγώνας, με το θέαμα να είναι κακό και να προσέχουν τις άμυνες τους.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους φιλοξενούμενους και στο 26ο λεπτό είχε διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Σίτο σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Μέγερι να αποκρούει εντυπωσιακά και στη συνέχεια ο Λουίς Φερνάντεθ αστόχησε σε κεφαλιά.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, «κυριάρχησαν» τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, όπως το πρώτο.

Στο 67ο λεπτό το συρτό σουτ του Μάντσον, πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 73ο λεπτό ο Ατρόμητος έχασε νέα ευκαιρία, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, ο Γούτας πηρε την κεφαλιά και εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Παπαδόπουλου, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αστέρας «απάντησε» στο 75ο λεπτό, ο Λ. Φερνάντεθ βρέθηκε απέναντι από τον Μέγερι, όμως απέκρουσε το πλασέ του επιθετικού των Αρκάδων.

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 76ο λεπτό με τον Μανούσο. Ο Έλληνας επιθετικός από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, πέρασε τον Ματρικάρντι και μετά τον Παπαδόπουλο και από πλάγια θέση, πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Σίτο έκανε την σέντρα την αριστερά, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Μέγερι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη νίκη. Έχασε μεγάλη ευκαιρία με την προβολή του Βέλλιου, ο οποίος απέναντι από τον Παπαδόπουλο δεν πλάσαρε σωστά, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να σώζει τον Αστέρα.

Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 89’ όταν ο Σουάρες, ανέτρεψε τον Βέλλιο, καθώς τον έσπρωξε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, με τον Μανούσο να αναλαμβάνει το πέναλτι και να ευστοχεί, κάνοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μάντσον, Γούτας, Κατράνης, Μανούσος – Βαλιέντε, Μουνάφο,

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ανδρούτσος (68’ Βέλλιος), Ενσικουλού (68’ Ούμπιντες), Μανούσος, Ουγκράι (58’ Νταβιώτης)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Μαρτίνεζ, Κώτσιρας, Σίτο, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καπίγια (12’ Μ. Φερνάντες (79’ Τασουλής)), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες (83’ Ιγκλέσιας)