Σε ρεβάνς “οδηγούνται” οι Γιουνάιτεντ και Γουλβς, νίκες για Σίτι και Λέστερ

Σε δεύτερο αγώνα θα κριθεί η πρόκριση για το ζευγάρι Γούλβς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κόλλησαν στο 0-0 στο Μολινό, εύκολα προκρίθηκαν Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ στο πλαίσιο του 3ου γύρου του FA CUP.

Οι Γιουνάιτεντ και Γούλβς κόλλησαν στο 0-0 σε έναν αγώνα με λίγες φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν την πιο κλασική ευκαιρία στο 70’, με τον Ράσφορντ να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 77’, οι «λύκοι» βρήκαν γκολ με τον Ντόχερτι, όμως ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-1 της Πόρτ Βέιλ στο Έτιχαντ χάρις τα γκολ των Ζίντσένκο (20′), Αγκουέρο (42′), Χάργουντ Μπέλις (58′), Φόντεν (76′). Το γκολ της Πόρτ Βέιλ σκόραρε ο Πόουπ (35′).

Η Λέστερ πήρε σβηστά την νίκη από το ημίχρονο επί της Γουίγκαν στο Κινγκ Πάουερ χάρις το αυτογκόλ του Πίρς (19′) και το γκολ του Μπάρνς (40′).

Στον 4ο γύρο της διοργάνωσης προκρίθηκε και η Μπόρνμουθ που συνέτριψε τη Λούτον με 4-0 χάρις τα γκολ των Μπλίνγκ (8′) (79′), Γουίλσον (67′), Σολάνκε (82′).

Aκόμη ένα εισητήριο για την συνέχεια του θεσμού πήρε η Πόρτσμουθ νικώντας την Φλίντγουντ με 1-2 χάρις τα γκολ των Μπόλτον (66′), Χάρνες (71′). Για την Πόρτσμουθ μείωσε ο ΜακΆλενι (90+1′).