Με πεντάρα καθάρισε τη Χετάφε η ασταμάτητη Μπιλμπάο

Έπειτα από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ Ισπανίας, η Μπιλμπάο έριξε πέντε γκολ στη Χετάφε και πλησιάζει αργά και σταθερά την πεντάδα της βαθμολογίας

Η ΑΘλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Χετάφε με 5-1 στο Σαν Μαμές, για την 20η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Οι Βάσκοι μέσα σε μόλις λίγες μέρες, απέκλεισαν τη Ρεάλ Μαδρίτης από τα ημιτελικά του Σούπερ Καπ Ισπανίας και σήκωσαν την κούπα κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Τέσσερις μέρες μετά πέρασε στην επόμενη φάση του Κόπα Ντελ Ρέι και σήμερα έριξε πεντάρα στη Χετάφε με ιδιαίτερη άνεση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης με τον Κουκουρέγια, κάτι που όπως φάνηκε δεν άρεσε στους γηπεδούχους. Με δύο γκολ του Ραούλ Γκαρθία και από ένα για τους Άλβαρεθ, Μπερενγκέρ και Ντε Μάρκος, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε την νίκη με το θεαματικό 5-1.

Έπειτα από αυτή την αναμέτρηση, η Αθλέτικ Μπιλμπάο σκαρφάλωσε τέσσερις θέσεις και βρέθηκε 9η με 24 βαθμούς, ενώ η Χετάφε βρέθηκε 13η με 23 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο προσέφερε πλούσιο θέαμα από τα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Κουκουρέγια πήρε την κεφαλιά στο πρώτο γέμισμα του παιχνιδιού και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σιμόν κάνοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι εις βάρος της Χετάφε, αφού είδε παράβαση του Γιάνιεθ, Ωστόσο με την βοήθεια του VAR, η αρχική απόφαση του διαιτητή άλλαξε και δεν δόθηκε η ευκαιρία στην Μπιλμπάο να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα.

Οι Βάσκοι πέτυχαν το 1-1 στο 12′ λεπτό. Ο Ραούλ Γκαρθία υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μουνιαϊν και πλάσαρε άψογα πραγματοποιώντας την ισοφάριση.

Στο 29′ λεπτό η Χετάφε κέρδισε πέναλτι, έπειτα από χέρι αμυνόμενου εντός της μεγάλης περιοχής. Ο Μάτα ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο δεν κατάφερε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ ξανά, αφού ο Σιμόν πραγματοποίησε μια φανταστική απόκρουση.

Πέντε λεπτά έπειτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπιλμπάο πέτυχε την ανατροπή. Ο Μουνιαϊν εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή και ο Αλβαρεθ πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 2-1.

Άλλο ένα γκολ με κεφαλιά πέτυχαν οι ”Βαυαροί” στο 61′ λεπτό. Ο Μπαλενθιάγα βρήκε άψογα τον Ραούλ Γκαρθία και ο έμπειρος φορ πέτυχε το 3-1 με ωραία κεφαλιά.

Δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ο Μπερενγκέρ πέτυχε και τέταρτο τέρμα για την ομάδα του. Στο 75′ λεπτό ο Γουίλιαμς έκανε μια φοβερή κούρσα και ουσιαστικά ”έφτιαξε” τον Μπερενγκέρ, ο οποίος όταν ήρθε αντιμέτωπος με τον Γιάνιεθ πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 4-1.

Το ”κερασάκι στην τούρτα” πέτυχε ο Ντε Μάρκος στο 82′ λεπτό. Ο 31χρονος αμυντικός πήρε την μπάλα έπειτα από ωραία σέντρα του Βιγιαλίμπρε, και με πολύ καλό σουτ πέτυχε το τελικό και συνάμα θεαματικό σκορ, 5-1.

Σκόρερ: 1′ Κουκουρέγια, 12’+61′ Ρ.Γκαρθία, 50′ Άλβαρεθ, 75′ Μπερενγκέρ, 82′ Ντε Μάρκος

Κίτρινες: Μαξίμοβιτς, Νούνιεθ, Ρ.Γκαρθία, Γκαρθία, Μάτα, Ετσέιτα, Βενσεντόρ, Ντακονάμ

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Κάπα, Νούνιεθ, Άλβαρεθ, Μπαλενθιάγα (66′ Λέκουε), Ντε Μάρκος, Γκαρθία, Βενσεντόρ (73′ Βεσγκά), Μουνιαϊν (80′ Λόπεθ), Γουίλιαμς (80′ Βιγιαλίμπρε), Ρ.Γκαρθία (73′ Μπερενγκέρ)

Χετάφε (Μπορντάλας): Γιάνιεθ, Σουάρες, Ντακονάμ, Ετσέιτα, Νιόμ, Κούμπο (69′ Νιάνγκ), Αραμπάρι (83′ Πάτρικ), Μαξίμοβιτς (57′ Ροντρίγκες), Κουκουρέγια, Αλενιά, Μάτα (69′ Πορτίγιο)