Η Αθλέτικ Μπιλμπάο κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας

Σε έναν τελικό γεμάτο θέαμα και ανατροπές, η Αθλέτικ Μπιλμπάο ”πάτησε” τη Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το Σούπερ Καπ της Ισπανίας

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 3-2 της Μπαρτσελόνα στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Χρειάστηκαν 120′ λεπτά για να βγάλει νικητή αυτός ο συναρπαστικός τελικός, όμως η Μπιλμπάο μετά την δυναμική εμφάνιση κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό, κατάφερε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα και να σηκώσει την κούπα.

Οι ”Ροχιμπλάνκος” είχαν να κατακτήσουν τρόπαιο από το 2015, οπού είχαν κατακτήσει ξανά την ίδια κούπα κόντρα στον ίδιο αντίπαλο. Με διπλά παιχνίδια τότε, η Μπιλμπάο είχε επικρατήσει 4-0 εντός έδρας με χατ τρικ του Αντούριθ, ενώ στον επαναληπτικό ήρθε ισόπαλη με τους ”Μπλαουγκράνα” με σκορ 1-1.

Στο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε δύο φορές με πρωταγωνιστή τον Γκριεζμάν, όμως η Μπιλμπάο είχε απαντήσεις με Ντε Μάρκος και Βιγιαλίμπρε και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου ο Γουίλιαμς έδωσε την χαριστική βολή στην Μπαρτσελόνα και έγραψε το τελικό σκορ 3-2.

Αξιοσημείωτο είναι πως στο 120′ λεπτό ο Αργεντίνος σταρ των ”Μπλαουγκράνα” Λιονέλ Μέσι, δέχθηκε την πρώτη κόκκινη κάρτα με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και προειδοποίησε με τον Μέσι στο 37′ λεπτό. Ο Αργεντίνος σταρ των ”μπλαουγκράνα” έκανε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγα χιλιοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λιονέλ Μέσι τρία λεπτά μετά βρήκε πάλι λίγο χώρο και δοκίμασε ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε έναν αμυντικό. Το ριμπάουντ πήρε ο Γκριεζμάν, ο οποίος εκτέλεσε ένα δυνατό χαμηλό σουτ και άνοιξε το σκορ του τελικού.

Η Μπιλμπάο έδωσε την απάντηση με τον Ντε Μάρκος μέσα σε δύο λεπτά. Ο Γουίλιαμς έκανε μια πολύ καλή σέντρα εντός της περιοχής του Τερ Στέγκεν, και ο Ισπανός μπακ πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 1-1.

Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπιλμπάο έκανε το 1-2 με τον Ραούλ Γκαρθία, όμως το γκολ ακυρώθηκε με την χρήση του VAR καθώς ο έμπειρος φορ της Αθλέτικ, ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 66′ λεπτό ο Γουίλιαμς ήταν πολύ κοντά στο να πετύχει την ανατροπή, όμως το πολύ καλό σουτ που έκανε πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν.

Στο 77′ λεπτό ο Γκριεζμάν έκανε το 2-1 φέρνοντας τη Μπαρτσελόνα πολύ κοντά στην κατάκτηση του τροπαίου. Ο Άλμπα έκανε μια εξαιρετική σέντρα στην περιοχή του Σιμόν, και ο Γάλλος φορ εκτέλεσε τον πορτιέρο της Μπιλμπάο άψογα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο φινάλε του μεγάλου τελικού ο Βιγιαλίμπρε στέρησε από τους ”Μπλαουγκράνα” το τρόπαιο. Ακριβώς στο 90′ λεπτό ο Μουνιαϊν έκανε ένα από τα τελευταία γεμίσματα προς την περιοχή των αντιπάλων, και ο 23χρονος φορ υποδέχθηκε άψογα την μπάλα, σούταρε και ισοφάρισε σε 2-2 το παιχνίδι.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έκανε το 2-3 και πήρε κεφάλι στο ματς. Ο Γουίλιαμς βρέθηκε στην άκρη της περιοχής και εκμεταλλεύτηκε τον λίγο χώρο που του δόθηκε. Ο 26χρονος Ισπανός έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στην δεξιά γωνία της εστίας και κέρδισε τον Τερ Στέγκεν.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την σέντρα από το γκολ της Μπιλμπάο, ο  Μπρέθγουεϊτ βρέθηκε στο ένας με ένας με τον Σιμόν, όμως δεν κατάφερε να κάνει το 3-3 αφού βρήκε τον τερματοφύλακα σε ετοιμότητα.

Η Μπαρτσελόνα πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση και να στείλει το ματς στα πέναλτι, με την Μπιλμπάο να παίρνει την τεράστια νίκη στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας.

Κίτρινες: 11′ Λενγκλέτ, 67′ Γκαρθία, 109′ Βιγιαλίμπρε, 110′ Μορσίγιο, 114′ Άλμπα

Κόκκινες: 120′ Μέσσι

Σκόρερ: 40’+77′ Γκριεζμάν, 42′ Ντε Μάρκος, 90′ Βιγιαλίμπρε, 94′ Γουίλιαμς

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ντεστ (46′ Μινγκέθα), Αραούχο, Λενγκλέ (105′ Τρινκάο), Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μπουσκέτς (97′ Πουτς), Πέδρο (88′ Πιάνιτς), Ντεμπελέ (88′ Μπρέιθγουεϊτ), Μέσι, Γκριεζμάν

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Μπαλενθιάγα (83′ Λέκουε), Μαρτίνεθ (95′ Νούνιεθ), Άλβαρεθ, Κάπα (81′ Ρεμίρο), Ντε Μάρκος, Βενσεντόρ (81′ Βέσγκα), Γκαρθία, Μουνιαϊν, Γουίλιαμς (105′ Μορσίγιο), Ρ.Γκαρθία (83′ Βιγιαλίμπρε)