Με.. πεντοζάλη καθάρισε την πρόκριση ο Αστέρας

Ο Αστέρας έγινε και η δεύτερη ομάδα που παίρνει και επίσημα το δεύτερο εκ των τεσσάρων εισιτηρίων για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Οι Αρκάδες νίκησαν ξανά τον Εργοτέλη με 4-1(σ.σ.: 5-1) και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους για την επόμενη φάση.

Αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση, μόλις στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Οι παίκτες του Αστέρα βγήκαν στην κόντρα με μία μακρινή μπαλιά και ο Μπαστιάνος τσίμπησε την διεκδικούμενη μπάλα, πρόλαβε την έξοδο του Καλογεράκη και τον κρέμασε.

Γενικότερα οι παίκτες του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο έκαναν αρκετές ατομικές και αλαζονικές ενέργειες. Έλειψε το στοιχείο της ομαδικότητας και της συνεργασίας. Μάλιστα πολλές ήταν οι φορές όπου κάποιος ποδοσφαιριστής κουβαλούσε την μπάλα και δοκίμαζε την τύχη του με κάποιο μακρινό σουτ το οποίο κατέληγε να ήταν αρκετά άστοχο.

Η ισοφάριση για την ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου ήρθε 73‘. Ο Κοιλιάρας από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα με τον Ιατρούδη να σηκώνεται μόνος του στον αέρα και με κεφαλιά να γράφει το 1-1.

Μετά και το γκολ τους οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση ψηλά στα καρέ των Αρκάδων προκειμένου να πετύχουν ένα τέρμα και να γίνουν το φαβορί για την πρόκριση. Εντέλει οι προσπάθειες τους δεν καρποφόρησαν και η ομάδα της Κρήτης δεν κατάφερε να κάνει μία ακόμη έκπληξη στον θεσμό αυτόν.

Ο Αστέρας πήρε και πάλι προβάδισμα στο 79′ με το πρώτο γκολ του Αραβίδη με την φανέλα των κιτρινομπλέ. Σε μια στατική φάση λίγο πιο μπροστά από τον χώρο της μεσαίας γραμμής ο Καλτσάς ήταν ο δημιουργός και ο “Άραβας” ο εκτελεστής με το κεφάλι.

Πλέον η ομάδα της Αρκαδίας μετράει για τέταρτη φορά στην ιστορία της μία παρουσία σε ημιτελικά κυπέλλου Ελλάδος και φιλοδοξεί να βρεθεί ξανά και σε έναν τελικό.

Στο 89′ ο Καλτσάς πέτυχε το 3-1 απέναντι από τον Καλογεράκη και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φερνάντες στο 90’+4 όπου κι αυτός με την σειρά του νίκησε από πλεονεκτική θέση τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων ύστερα από πάσα του Κώτσιρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ορτέγκα,Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος(83′ Βλάχος), Τσιλιανίδης(65′ Καλτσάς), Ρόλε(60′ Φερνάντες), Αραβίδης.

Εργοτέλης(Νίκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπουτσάκης(77′ Ροβίθης), Οικονόμου, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Μπρους(85′ Γρόντης), Ζόσεφ, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Κουατένγκ(60′ Λούκαρης).

Κίτρινες κάρτες: Μπελόκ(27′), Πασαλίδης(50′)/Μπρους(85′)

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητές: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας) Βοηθοί: Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας), Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας) Τέταρτος: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νιας).

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης