Με τέτοιον Νέντοβιτς πως να χάσει

Με έναν Νεμάνια Νέντοβιτς από άλλο πλανήτη ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ νίκησε τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ με 82-68 για την 5η αγωνιστική της ευρωλίγκας και επέστρεψε στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Σέρβος ήταν συγκλονιστικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους και με στατιστικά που ζαλίζουν 2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 μπλόκ και 28 βαθμούς στο σύστημα ranking σε μία εμφάνιση που βάζει υποψηφιότητα για την καλύτερη της αγωνιστικής.

Με την νίκη αυτή οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβηκαν στο 2-2 ενώ έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο και περιμένουν την επόμενη αγωνιστική τη Ζενίτ ώστε να αυξήσουν ακόμα περισσότερο το σερί τους.

Από την άλλη η Φενέρμπαχτσε υποχρεώθηκε στη 2η ήττα της στη διοργάνωση και έλαβε τέλος και ένα εξαιρετικό σερί 3 συνεχόμενων νικών.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το +10(33-23) με το οποίο προηγήθηκαν οι πρωταθλητές στο τέλος της πρώτης περιόδου και το οποίο έβαλε και τις βάσεις για την νίκη και τους δυο βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και με σύμμαχο την πολύ καλή ενέργεια που έβγαλε σε άμυνα και επίθεση δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ιγκόρ Κοκοσκόφ να αντιδράσει και να κάνει το παιχνίδι της.

Οι “πράσινοι” κατάφεραν και έλεγξαν τόσο το ρυθμό όσο και τα ριμπάουντ(38 έναντι 29) γεγονός που τους οδήγησε τελικά στην νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία του αγώνα στα χέρια του και να προηγείται με 7-5 στο πεντάλεπτο. Το προβάδισμα δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια με την άμυνα των πρωταθλητών να τσακίζει κόκκαλα και η διαφορά να αυξάνει μέχρι και τους δέκα πόντους(33-23 στο 10΄). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχοντας προίκα το +10 από την πρώτη περίοδο κατάφερε να το διατηρήσει και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-30 υπερ του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μπαίνουν πολύ δυνατά στο παρκέ, να βγάζουν πάθος και ενέργεια χωρίς η Φενέρ να μπορεί να κάνει το παραμικρό ώστε να μπει στο παιχνίδι. Αποτέλεσμα της “πράσινης ενέργειας” ‘ήταν το 62-56 του 30ου λεπτού.

Στην τελευταία περίοδο, το γεγονός πως το τριφύλλι έπαιξε εκπληκτικές άμυνες στο πρώτο τρίλεπτο ουσιαστικά εκμηδένισε τις πιθανότητες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στη νίκη. Κι όταν ο Νέμανια Νέντοβιτς έβαλε μαζεμένα μεγάλα τρίποντα, όλα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από το 33ο λεπτό κι έπειτα, φτάνοντας στη νίκη (82-68), τη δεύτερη σε τέσσερις αγώνες φέτος στην EuroLeague.

Διαιτητές: Ρίτζικ – Περούγκα – Μπάλακ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου (0/3 σουτ), Μπεντίλ 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2/8 τρίποντα), Ντίξον, Ντουβερίογλου 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές), Ουλανόβας 6.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/33 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Ζενίτ (29/10, 19:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε δοκιμάζεται στο γήπεδο της Μακάμπι Τελ Αβίβ (29/10, 21:05).