Με τέτοιον Πόνσε… δεν χάνει

Η ΑΕΚ επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ.

Η Ένωση ήταν συντριπτικά καλύτερη από τους Βοιωτούς που είχαν παθητικό ρόλο καθόλη την διάρκεια του ματς, με αποτέλεσμα να πάρουν εύκολα το τρίποντο και να κάνουν το 4Χ4.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για την ΑΕΚ ήταν ο φορμαρισμένος Πόνσε με καρφωτη κεφάλια στο 24ο λεπτό.

Η Ένωση παραμένει τρίτη με 36 βαθμούς και με ψυχολογία νικητή περιμένει την αναμέτρηση της Κυριακής με τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για την ΑΕΚ αφού μόλις στο 5’ ο Γκάλο γυρισε στον Πόνσε, ο Αργεντινός έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 11’ ο Λιβάγια επιχείρησε ένα σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπάγιτς.

Η Ένωση δεν άργησε να βρει το γκολ και στο 24’ ο Πόνσε έβαλε τους κιτρινόμαυρους μπροστά στο σκορ με 1-0. Ο Γκάλο έβγαλε την σέντρα στον Αργεντινό που πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 35’ η ΑΕΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Μπακασέτα. Ο Λιβάγια έκανε το γύρισμα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπακασέτα, εκείνος βγήκε τετ α τετ με τον Μπάγιτς αλλά νικήθηκε.

Στο 57’ η ΑΕΚ είχε το πρώτο δοκάρι στην αναμέτρηση με τον Πόνσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Πόνσε έπιασε την κεφαλιά στον αέρα, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πόνσε δεν σταμάτησε να απειλεί και στο 68’, η σέντρα από τον Μπακάκη, κατέληξε στον Αργεντινό που έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο δεν δημιούργησε κάποια ιδιαίτερη φάση παρόλα αυτά ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να απειλήσει.

Στο 89′ τα αίματα άναψαν στον πάγκο του Λεβαδειακού, όταν ο διαιτητής απέβαλε τον προπονητή των Βοιωτών για διαμαρτυρίες.

Έτσι η Ένωση με σβηστές τις μηχανές για το τελευταίο ημίωρο, έφτασε σε μια αναμενόμενη νίκη, ενώ ο σύλλογος της Βοιωτίας παραμένει στην προτελευταία θέση και να δίνει μάχη για την παραμονή.

Κίτρινες: Άλεφ, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Τσόσιτς- Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Ρεκβιασβίλι

ΑΕΚ ( Μαρίνος Ουζουνίδης) : Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Κρίστιτσιτς(70’ Κλωναρίδης), Άλεφ, Μπακασέτας, Γκάλο(89’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Πόνσε(82’ Μπογιέ)

Λεβαδειακός(Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Ιωαννίδης(70’ Μαρκόφσκι), Μέλεγκ(67’ Ναγκις), Στανόγεβιτς, Ζησόπουλος, Ρεκβιασβίλι, , Ζησόπουλος, Σαβαντογκό, Γιακουμάκης