Μεγάλη νίκη ο Άρης, αρνητικό σερί ο Απόλλων

Με το γκολ του Ιωάννου ο Άρης απέδρασε από τη Ριζούπολη, νικώντας τον Απόλλωνα Σμύρνης

Για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε από τον Άρη με 0-1 και συνέχισε το αρνητικό εκτός έδρας σερί του.

O Νικόλας Ιωάννου έδωσε τους τρεις βαθμούς των Θεσσαλονικών επί της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που για μια ακόμη φορά απογοήτευσε εντός έδρας.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν καλύτερος σκόραρε με τον Ιωάννου στο 18′ ενώ θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα.Απο την πλευρά του Απόλλων δεν είχε συνοχή στον άξονα δέχτηκε πίεση αλλά θα μπορούσε να βρει σκορ με το τετ α τετ του Φερνάντεθ.

Στο 11′ ο Άρης δημιούργησε σημαντική στιγμή με το φάουλ του Γκάμα που έδιωξε στην γωνία του ο Βέρχουλστ.

Στο 18ο λεπτό ο Απόλλων βρέθηκε πίσω στο σκορ άλλη μια φορά από στημένη φάση. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ, έγινε σύγχυση στην άμυνα του Απόλλωνα και ο Ιωάννου εκμεταλλευόμενος την κατάσταση αυτή άνοιξε το σκορ με προβολή πάνω στην γραμμή και σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Η ανωτερότητα του Άρη συνεχίστηκε και ο Βέρχουλστ έκανε ακόμα μια καλή επέμβαση με το σουτ του Γκάμα στο 20′.

Ο Απόλλων έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 30′ με το τετ α τετ του Φερνάντεθ που πήγε πάνω στον Σιαμπάνη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν σειρά του Άρη να βγει σε θέση τετ-α-τετ όμως ο Μαντσίνι νικήθηκε από τον Βέρχουλστ.
Στο 45′ ο Σίλβα βρέθηκε στην περιοχή έκανε το σουτ, πάνω στον Βέρχουλστ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως έκλεισε το πρώτο με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί με τον Σάσα στο 49′.

Στην συνέχεια ο Άρης παραχώρησε την μπάλα στον Απόλλωνα όμως η Ελαφρά Ταξιαρχία δεν απείλησε την άμυνα του Άρη έχοντας μια ανούσια κατοχή της μπάλας.

Στο 79′ ο Μαντσίνι έκανε ωραία ενέργεια και έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Βέρχουλστ είπε “όχι” στον Αργεντινό.

Στο 85′ η κεφαλιά του Ντάουντα έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Κίτρινες: Φατιόν 45+2′ – Ιωάννου 45′

Σκόρερ: Ιωάννου 18′

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Καλισίρ(Βιτλής 28′), Μπρούσιτς, Φατιόν(Κιτόκο 69′), Κολ, Μπετινέλι(Μουνιέ 69′), Τσιλούλης, Φερνάντεθ(Βάρκας 85′), Ντάουντα

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Ιωάννου(Σάκιτς 85′), Τζέγκο, Σάσα, Σίλβα(Κάτσε 63′), Μπερτόγλιο(Γκαρσία 73′), Γκάμα(Μάνος 73′), Μαντσίνι(Λόπεθ 85′)