Σπουδαία νίκη οι “Λύκοι” επί της Λεβερκούζεν, “κάζο” για τη Λειψία από τη Μάιντς

Πήρε το ντέρμπι εκτός έδρας η Βόλφσμπουργκ απέναντι στη Λεβερκούζεν, σόκαρε τη Λειψία η Μάιντς που κέρδισε με ανατροπή.

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Βόλφσμπουργκ σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με τη Λεβερκούζεν, η Άιντραχτ διέλυσε την Αρμίνια στη έδρα της, η Μάιντς με ανατροπή νίκησε τη Λειψία και Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ επικράτησαν των Ουνιόν και Στουτγκάρδη αντίστοιχα με ίδιο σκορ.

Μάιντς- Λειψία 3-2

Η Μάιντς κέρδισε με 3-2 τη Λειψία και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, καθώς είναι στη 17η θέση με 10 βαθμούς, ενώ οι “ταύροι” έχασαν έδαφος από την κορυφή και βρίσκονται στη 2η θέση με 35 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15′ με τον Άνταμς, για να ισοφαρίσει ο Νιακατέ στο 24′, το 1-2 έκανε Χάλστενμπεργκ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης και έφερε ξανά το ματς στα ίσια ο Νιακατέ στο 35′. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους πέτυχε ο Μπαρέιρο στο 50’΄.

Αρμίνια Μπίλεφελντ- Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-5

Στο Μπίλεφελντ στο γήπεδο της Αρμίνια, η Άιντραχτ που έχει αρχίσει και ανεβαίνει είχε εύκολο έργο επικρατώντας με 1-5 και βρίσκεται στην 6η θέση με 30 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι  παραμένουν στη 15η θέση με 17 πόντους.

Σκόρερ ήταν ο Σίλβα που πέτυχε δύο γκολ στο 25′ και 33′, ο Κόστιτς 27′, για την Αρμίνια μείωσε ο Κόρδοβα στο 36ο λεπτό, ο Νίλσον με αυτογκόλ στο 51′ έκανε το 4-1 και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Γιόβιτς στο 75ο λεπτό.

Φράιμπουργκ- Στουτγκάρδη 2-1

Η Φράιμπουργκ επικράτησε εντός έδρας της Στουτγκάρδης με 2-1. Τα γκολ των Ντεμίτροβιτς στο 14′ και Τζέονγκ Γου-Γιεόνγκ στο 37′, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γουαμανγκιτούκα.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στην 9η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Στουτγκάρδη είναι στη 10η με 22 βαθμούς.

Λεβερκούζεν- Βόλφσμπουργκ 0-1

Η Βόλφσμπουργκ έφυγε το διπλό απέναντι στη Λεβερκούζεν με 0-1, χάρις το γκολ του Μπακού στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης και οι “Λύκοι” ανέβηκαν στην 4η θέση με 32 βαθμούς, όσους έχουν και οι γηπεδούχοι αλλά είναι στη 3η, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Άουγκσμπουργκ- Ουνιόν Βερολίνου 2-1

Στο γήπεδο WWK Αρένα, η Άουγκσμπουργκ νίκησε με 2-1 την Ουνιόν και βρίσκεται στην 11η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Βερολίνου στην 8η με 28 βαθμούς.

Για τους γηπεδούχους τα δύο γκολ πέτυχε ο Νίντερλεχνερ στο 17′ και στο 47′. Από τους φιλοενούμενους, σκόρερ ήταν ο Ίνγκβαρτσεν στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.