Μεγάλη νίκη για την Γαλατασαράι επί της Φενέρ

Νικήτρια στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης με 3-1 αναδείχθηκε η Γαλατασαράι κόντρα στην Φενερμπαχτσέ στο «Σουκρού Σαράτζογλου», στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Süper Lig.

Η ομάδα του Τερίμ έφτασε τους 45 βαθμούς και όντας ισόβαθμη με την πρωτοπόρο Τραμπζονσπόρ, βρίσκεται στη δεύτερη θέση του τουρκικού πρωταθλήματος και παλεύει για την κατάκτηση του τίτλου. Αντίθετα, η Φενερμπαχτσέ είναι τέσσερις θέσεις πιο κάτω με 38 βαθμούς.

Μόλις στο 25ο λεπτό ο Κρούζε, με εύστοχο πέναλτι, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 40’ ο Ντονκ, μετά από πάσα του Μπαϊράμ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 80’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Φαλκάο το εκτέλεσε εύστοχα γράφοντας το 1-2 για την ομάδα του, η οποία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και οι δυο ομάδες έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπελχαντά και του Τουρούτς.

Στο έβδομο λεπτό των καθηστερήσεων ο Ονιεκούρου, έπειτα από ασίστ του Ντονκ, ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 1-3 για τους φιλοξενούμενους.

Κόκκινες: Μπελχαντά, Τουρούτς

Κίτρινες: Αζίζ, Μπελχαντά, Φαλκάο, Τουφάν, Αρσλάν, Ντιράρ, Ίσλα, Σερί, Ντονκ, Μαριάνο, Ονιεκούρου

Φενερμπαχτσέ: Μπαγιντιρ, Ίσλα (81’ Ερντίντς), Ζαϊλσον, Αζίζ, Αλί Καλντιρίμ, Τουφάν, Αρσλάν (60’ Τουρούτς), Ντιράρ, Κρούζε, Τσιγκερτσί (88’ Εκιτζί), Μουρίτσι

Γαλατασαράι: Μουσλέρα, Μαριάνο, Ντονκ, Ντο Νασιμέντο Τεϊσέιρα, Σαράκι, Σερί, Φεγκουλί (98’ Ακμπαμπά), Μπελχαντά, Μπαϊράμ, Ονιεκούρου (99’ Μπουγιούκ), Φαλκάο (86’ Τσαλίκ)