Volley League Ανδρών: Ο Ολυμπιακός νίκησε και ξέφυγε +5 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός πήρε, χωρίς καμία δυσκολία, την νίκη με 3-0 σετ απέναντι στον Ηρακλή στο “Μελίνα Μερκούρη”, για την 14η αγωνιστική της Volley League των Ανδρών. Οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν 5 βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, φτάνοντας στους 38 βαθμούς. Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Ελπίς Αμπελοκήπων, επικρατώντας με 3-1 σετ του Ο.Φ.Η.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 22/02

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Φοίνικας 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-18))

Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός – Μ.Γ.Σ.Εθνικός 3-0 (26-24, 25-19, 25-21)

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς  1-3 (25-27, 25-18, 22-25, 23-25)

Κυριακή 23/02

Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων – Ο.Φ.Η. 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Ηρακλής Πετ. 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

Χωρίς να ιδρώσει

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να ιδρώσει για την νίκη. Μετά από την απώλεια του Λιγκ Καπ από τον Παναθηναϊκό, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στις επιτυχίες.

Ο Ισπανός προπονητής ξεκίνησε με Στιβαχτή, Ανδρεάδη και Κουμεντάκη που δεν έχουν αρκετό χρόνο συμμετοχή. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημεία απέναντι στον Ηρακλή που δεν κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός.

Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά με ένα σερί 5-0. Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει μέχρι τους δυο πόντους αρχικά στο 8-6. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν σταθεροί στην απόδοση τους και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ μέχρι το 4-3. Στην συνέχεια ένα σερί των παικτών του Μουνιόθ αύξησε την διαφορά κάνοντας το 8-3. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν σταθερά μπροστά στο +5 μέχρι το 18-13 όπου και πάτησε γκάζι και “καθάρισε” το σετ με 25-15.

Παρόμοιο σκηνικό και στο 3ο σετ. Η ομάδα του Πειραιά βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ μετά το 1-2 του Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι είχαν διάφορα τριών και τεσσάρων πόντων και πήραν το σετ στο +7 με 25-18, κατακτώντας την νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Μούζουλας, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 4 άσσοι, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 0 άσσοι, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) σε 73΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Στιβαχτής, Φίνγκερ 24 (20/30επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Πετρέας 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (14/19επ., 1 μπλοκ, 33%υπλ, 7%αρ.), Ανδρεάδης 5 (4/9επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/18επ., 2 μπλοκ, 57%υπ., 50%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 75%υπ., 62%αρ.), Παπαλεξίου 2 (2/3επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος 1 (1/1επ., 100%υπ.), Τζιάβρας (λ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 6π. (4/9επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Στουτζίνσκι 6 (6/17επ., 38%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (2/4επ.), Σακόγλου 11 (11/25επ.) / Μπουράκης (λ. – 54%υπ., 38%αρ.), Κοντοκώστας (λ), Καλαϊτζίδης, Στεφανίδης.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για τους Αμπελόκηπους

Επίσης έδειξε πολλά για την περίπτωση που οι δύο ομάδες βρεθούν αντίπαλες στα πλέι άουτ. Η Ελπίδα μετά τις προσθήκες στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έδειξε πολύ βελτιωμένη και πήρε «καθαρή» νίκη που την κάνουν να ελπίζει βάσιμα για την παραμονή της στην Volley League ειδικά εάν αντιμετωπίσει την ομάδα της Κρήτης στα πλέι άουτ.

Ο ΟΦΗ έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς ενώ η Ελπίδα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και απομένουν 4 αγωνιστικές.

Η ομάδα της Κρήτης ξεκίνησε δυνατά και πήρε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια η Ελπίδα βρήκε ρυθμό σε υποδοχή και σερβίς και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23
3ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-13, 25-16

* Οι πόντοι του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσος, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-22, 25-16) σε 100΄

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 4π. (2/5επ., 2 μπλοκ, 30%επ., 20%αρ.), Χαριδήμου 17 (15/27επ., 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (14/21, 62%υπ., 46%αρ.), Φερέλ 9 (4/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ιλουόνι 17 (12/15επ., 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 65%υπ., 48%αρ.), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6 (6/17επ., 41%υπ., 24%αρ.), Κομητούδης 4 (1/1επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 18 (15/30επ., 3 άσσοι), Καρατζάς 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Καραμπαλί 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (5/20επ., 48%υπ., 24%αρ.) / Γκαράς (λ. – 69%υπ., 54%αρ.), Κοσκινάς, Τσέλιος 1 (1/3επ.).