Μεγάλο διπλό για την “Βασίλισσα”, τεσσάρα κορυφής η Γκλάντμπαχ

Η Ρεάλ πήρε τη νίκη επί της Ίντερ και έφυγε με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από το Μιλάνο, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε εμφατικά της Σαχτάρ και παρέμεινε στην κορυφή.

Παρά τις πολλές απουσίες η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το Μιλάνο κόντρα στην Ίντερ, ενώ νωρίτερα η Γκλάντμπαχ διέσυρε (ξανά) την Σαχτάρ, για την 4η αγωνιστική του Champions League.

Ίντερ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ίντερ με 0-2 στο Τζιουζέπε Μεάτσα.

Η Ρεάλ των πολλών απουσιών ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε δίκαια τη νίκη κόντρα στην… άνευρη Ίντερ.

Τα γκολ των “μερένχες” τα πέτυχαν οι Αζάρ (7′) και Ροντρίγκο (59′), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 33ο λεπτό.

Αυτή η νίκη φέρνει την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν στην 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 7 βαθμούς και τους “νερατζούρι” στην 4η θέση με 2 βαθμούς.

Πριν καλά καλά ζεσταθούν οι παίκτες και αποκτήσει ρυθμό το ματς η βασίλισσα κέρδισε πέναλτι. Στο 5′ ο Μπαρέλα πραγματοποίησε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα στον Νάτσο μες στην περιοχή και ο Αζάρ, αναλαμβάνοντας την εκτέλεση από την άσπρη βούλα ευστόχησε και έκανε το 0-1.

Εκεί που οι “νερατζούρι” είχαν ανέβει και προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση, οι Μαδριλένοι βρέθηκαν και κονστά σε δεύτερο τέρμα μόλις στο 12′, όταν ο Βάθκεθ εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Παρόλο που η αμυτνική λειτουργία των “μερένχες” δεν ήταν και πολύ σταθερή, οι Ιταλοί δεν μπορούσαν εύκολα να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν, με την πρώτη τους καλή στιγμή να έρχεται στο 25′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ το Λουκάκου, που πέρασε άουτ.

Στο 32′ η ομάδα του Αντόνιο Κόντε διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όταν ο Βιντάλ βρέθηκε κάτω μες στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Βαράν. Οι πολύ έντονες διαμαρτυρίες του Βιντάλ έκαναν τον διαιτητή της αναμέτρησης να του βγάλει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί, ενώ το πέναλτι μετά και από χρήση VAR δεν δόθηκε.

Μετά την αποβολή του Χιλιανού μέσου η “Βασίλισσα” είχε στριμώξει την ιταλική ομάδα στα καρέ της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει απειλητική.

Το προβάδισμα στο σκορ και το αριθμητικό πλεονέκτημα της Ρεάλ έναντι της Ίντερ την έκανε να έχει το πάνω χέρι και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, πιέζοντας ψηλά.

Στο 58′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2. Ο Βάθκεθ με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Ρόντριγκο που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο και ο νεαρός Βραζιλιάνος με ένα τελείωμα ακριβείας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι “νερατζούρι” όσο και να προσπαθούσαν να ανεβάσουν τις γραμμές τους ώστε να μπουν στο παιχνίδι ήταν αδύνατο, με την ισπανική ομάδα να έχει στηθεί άψογα στο γήπεδο και να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μετά από αρκετές τελικές προσπάθειες της “Βασίλισσας” οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 71′, με ένα σουτ του Πέρισιτς, το οποίο πέρασε για λίγο άουτ. Έπειτα από 10 λεπτά, ο Κροάτης ξανά απείλησε με ένα δυνατό σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση και ο Κουρτουά του είπε όχι.

Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν συμφιλιωθεί με το τελικό αποτέλεσμα, με τους Ισπανούς να κάνουν διαχείριση και τους “νερατζούρι” να έχουν πετάξει λευκή πετσέτα.

Κόκκινες: Βιντάλ

Κίτρινες: Γκαλιαρντίνι, Βιντάλ

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (46′ Ντ’ Αμπρόζιο), Χακίμι (64′ Σάντσεζ), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι (78′ Σένσι), Βιντάλ, Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνεζ (46′ Πέρισιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Βαράν, Καρβαχάλ, Έντεγκαρντ (58′ Καζεμίρο), Κρος, Μόντριτς, Αζάρ (77′ Βινίσιους), Βάθκεθ, Μαριάνο (58′ Ροντρίγκο)

Γκλάντμπαχ – Σαχτάρ 4-0

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Σαχτάρ με 4-0 στο Borussia Park.

Η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε ακόμη μια εμφατική νίκη επί της Σαχτάρ και παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε εμφανίζεται ανώτερη των πρσδοκιών στον θεσμό, καθώς μετά την σημερινή νίκη βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 8 βαθμούς, ενώ οι Ουκρανοί είναι στην 3η θέση με 4 βαθμούς.

Τα “πουλάρια” μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξαν τις διαθέσεις τους, πιέζοντας πολύ ψηλά, ενώ μόλις στα πρώτα 10 λεπτά είχαν από δύο καλές στιγμές.

Μόλις στο 17′ η πίεση απέδωσε καρπούς, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0. Ο Κρίφτσοφ πραγματοποίησε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα μες στην περιοχή στον Τουράμ και ο διαιτητής της αναμέτρησης κατολόγισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Στιντλ και ευστόχησε.

Οι Γερμανοί δεν έριξαν καθόλου τον ρυθμό τους μετά την επίτευξη του τέρματος, τουναντίον και είχαν αρκετές ευκαιρίες ώστε να πετύχουν και δεύτερο γκολ, κάτι το οποίο έγινε στο 34′, όταν ο Στιντλ με μια εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Ελβέντι και ο Ελβετός έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Έπειτα από 7 λεπτά και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πέτυχε και τρίτο τέρμα, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με ένα εκπληκτικό γκολ του Εμπολό με ανάποδο “ψαλίδι”.

Στο δεύτερο μέρος η γερμανική ομάδα μπήκε με σβηστές της μηχανές, κάτι το οποίο οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν, ωστόσο να το εκμεταλλευτούν.

Στο 77′ η Γκλάντμπαχ στην πρώτη της καλή στιγμή στην επανάληψη βρήκε και τέταρτο γκολ. Ο Βεντ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πιάτοφ.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λουίς Κάστρο είχε δύο καλές ευκαιρίες για να πετύχει έστω το γκολ της τιμής, με τους Ματβιένκο και Τετέ, όμως κανένας από τους δύο δεν τα κατάφερε.

Κίτρινες: Λαζάρο, Λάινερ – Στεπανένκο

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Νιούχαους (69′ Ζακάρια), Κράμερ, Λαζάρο (69′ Έρμαν), Στιντλ (81′ Μπενς), Τουράμ (84′ Τραορέ), Εμπολό (69′ Πλεά)

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Ματβιένκο, Μπόνταρ, Κρίφτσοφ, Ντοντό, Πάτρικ (81′ Μαικόν), Στεπανένκο, Μάρλος (71′ Αντόνιο), Τετέ, Σόλομον (59′ Φερνάντο), Μοράες