Νίκη-πρόκριση για τη Μπάγερν Μονάχου

Εύκολο αποδείχθηκε το έργο των ”Βαυαρών” στους ομίλους, αφού μετά τη νίκη επί της Σάλτσμπουργκ, πήραν το εισιτήριο στους “16” του Champions League

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε 3-1 τη Σάλτσμπουργκ στο Αλιάνζ Αρένα, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σάλτσμπουργκ ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ, όμως ο Λεβαντόφσκι δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα έβαλε τη Μπάγερν μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι καθάρισαν την υπόθεση νίκη με άλλα δύο γκολ, παίρνοντας την πρόκριση στους “16” του Champions league, έχοντας το απόλυτο τέσσερα στα τέσσερα στους ομίλους.

Αξιοσημείωτο είναι πως η Μπάγερν έχει πετύχει 58 γκολ στα τελευταία της 15 παιχνίδια στην διοργάνωση, έχοντας μέσο όρο κοντά στα 4 γκολ σε κάθε αγώνα.

Την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Στο 10′ λεπτό ο Γκνάμπρι, βρέθηκε στην άκρη της περιοχής και έκανε ένα καλό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά μετά η Σάλτσμπουργκ είχε μια κλασσική ευκαιρία με τον Μπερίσα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ και τον ανάγκασε να προβεί σε μια εκπληκτική απόκρουση.

Στο 35′ λεπτό ο Σζομποσλάι βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Γερμανό κίπερ, όμως έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά σπαταλώντας την μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του να ανοίξει το σκορ.

Στο 43′ λεπτό η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο. Ο Μίλερ πλάσαρε τον Στάνκοβιτς, όμως δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Λεβαντόφσκι πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι ”Βαυαροί” πέτυχαν πολύ γρήγορα και δεύτερο γκολ.  Συγκεκριμένα στο 52′ λεπτό ο Κομάν, κινήθηκε πολύ ωραία έξω από την περιοχή και σούταρε με την πρώτη ευκαιρία, με την τύχη να είναι με το μέρος του, αφού η μπάλα άλλαξε πορεία από το πόδι του Βέμπερ και έγινε το 2-0. Το γκολ πιστώθηκε στον άτυχο αμυντικό.

Την δεύτερη κίτρινη αντίκρισε ο Ρόκα στο 65′ λεπτό. Ο Ισπανός μέσος έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Εφτά λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 3-0 ο Σανέ.

Στο 70′ λεπτό ο Νόιερ έκανε μια καταπληκτική διπλή απόκρουση. Ο Μπερίσα εκτέλεσε τον πορτιέρο της Μπάγερν, μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον να προβεί σε μια εκπληκτική απόκρουση και το ριμπάουντ πήρε ο Μουέπου, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να κερδίσει τον Γερμανό.

Τρία λεπτά μετά ο Μπερίσα κατάφερε να κερδίσει τον Νόιερ για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε μια αμφισβητούμενη φάση. Ο Κρίστενσεν βρέθηκε έξω από την περιοχή και έβγαλε τετατετ τον 22χρονο επιθετικό, ο οποίος πλάσαρε σωστά και έκανε το 3-1. Εξετάστηκε η φάση από το VAR αφού ο Μπερίσα φάνηκε να είναι σε αντικανονική θέση, όμως το γκολ μέτρησε κανονικά.

Από το γκολ του Μπερίσα και μετά, δεν υπήρξε κάποια κλασσική ευκαιρία, με την Μπάγερν Μονάχου να παίρνει την νίκη με 3-1.

Κίτρινες : 24′ Νόιερ, 48′ Ρόκα, 58′ Κοϊτά, 90+5′ Καμαρά

Κόκκινες : 66′ Ρόκα

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Παβάρ (62′ Ερνάντεζ), Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ρίτσαρντς (79′ Μαρτίνεθ), Ρόκα, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (62′ Σανέ), Μίλερ, Κομάν (79′ Ντ. Κόστα), Λεβαντόφσκι

Σάλτσμπουργκ (Μαρς): Στάνκοβιτς, Κρίστενσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ, Γιουνούζοβιτς (71′ Αντεγέμι), Καμαρά, Μουέπου (71′ Ασιμέρι), Μπερίσα, Σζομποσλάι (71′ Σούτσιτς), Κοϊτά

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λοκομοτίβ Μόσχας 0-0

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη η Ατλέτικο Μαδρίτης, αφήνοντας ανοιχτό το σενάριο να διεκδικήσει η Λοκομοτίβ την δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0), με την Ατλέτικο Μαδρίτης να έχει και ένα ακυρωμένο γκολ του Κόκε για οφσάιντ.

Οι Ισπανοί είχαν το πάνω χέρι σε όλο το παιχνίδι, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να λυγίσουν την ομάδα του Νίκολιτς.

Η Ατλέτικο βρίσκεται στην δεύτερη θέση του ομίλου με 5 βαθμούς και στην τρίτη με τρεις βαθμούς η Λοκομοτίβ. Ωστόσο καραδοκεί και η Σάλτσμπουργκ, η οποία παρόλο που έχει μόνο έναν βαθμό, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο ενάντια στην Μπάγερν στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (60′ Ερμόσο), Γιορέντε (60′ Λεμάρ), Κόκε, Σαούλ, Καράσκο (80′ Καμέγιο), Κορέα, Φέλιξ

Λοκομοτίβ Μόσχας (Νίκολιτς): Γκιλιέρμε, Ρίμπους, Σερκέιρα, Τσόρλουκα, Ζιβογκλιάντοφ, Ιγνατίεφ, Κουλίκοφ, Κρικόβιακ, Καμανό (76′ Ριμπτσίνσκι), Μιραντσούκ (76′ Μαγκέγεφ), Ζε Λούις