Μεγάλο διπλό της Παρί, έμπλεξε η Γιουνάιτεντ

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έμπλεξαν τα πράγματα στον όμιλο για τους “κόκκινους διαβόλους”.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-2 στο Ολντ Τράφορντ, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Οι Παριζιάνοι απέδρασαν με το διπλό από το Ολντ Τράφορντ και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο, το οποίο τους έφερε μια ανάσα από την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Από την άλλη πλευρά,για την ομάδα του Σόλσκιερ τα πράγματα έμπλεξαν και θα έχει μεγάλη σημασία το παιχνίδι τους με την Λειψία στην τελευταία αγωνιστική.

Τα γκολ για την ομάδα του Τούχελ πέτυχαν οι Νειμάρ (6′) και Μαρκίνιος (69′), ενώ για τους Άγγλους το ένα και μοναδικό τους τέρμα το έβαλε ο Ράσφορντ (32′).

Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 9 βαθμούς, ενώ η Παρί είναι στην 2η θέση με 9 βαθμούς.

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν με τον καλύτρερο δυνατό τρόπο στο ματς, ανοίγωντας το σκορ μόλις στο 6′. Μετά από ένα σουτ του Εμπαπέ, που κόντραρε, ο Νειμάρ κυνήγησε το ριμπάουντ, το πήρε και με ένα δυνατό σουτ από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Τούχελ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά και πίεζε πολύ ψηλά, ενώ στο 10′ είχε μια καλή στιγμή, με τον Φλορένζι να εξαπολύει ένα πολύ μακρινό σουτ και τον Ντε Χέα να αποκρούει με δυσκολία.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπορούσαν να κρατήσουν πολύ την μπάλα, ούτε να την κυκλοφορήσουν, λόγω της πίεσης των φιλοξενούμενων. Στο 16′ είχαν την πρώτη τους ευκαιρία με ένα ασύναμο σουτ του Ράσφορντ να καταλήγει στην αγκαλιά του Νάβας.

Η ομάδα του Σόλσκιερ κατάφερε να αποκτήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να περιορίσει τους Γάλλους στα καρέ τους, όμως δεν μπορούσε να πατήσει με τίποτα στην περιοχή τους, καθώς είχαν κλείσει με ιδανικό τρόπο τους χώρους.

Στο 31′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0. Ο Μαρσιάλ επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Νάβας απέκρουσε, ωστόσο ο Μπισάκα πήρε το ριμπάουντ και βρήκε με ένα γύρισμα τον Ράσφορντ, ο οποίος στάθηκε τυχερός, καθώς του σουτ του κόντραρε στον Ντανίλο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η γαλλική ομάδα ξανά πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να φανεί πολύ απειλητική, ώστε να αλλάξει και το σκορ.

Με την έναρξη της επανάληψης η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 49′, όταν ο Ράσφορντ βρήκε με ένα ωραίο γύρισμα τον Μαρσιάλ και εκείνος από πολύ κοντινή απόσταση έκανε ένα κακό σουτ και έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

Η αγγλική ομάδα είχε μπει πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτή που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, στο 57′ είχε ακόμα μια τεράστια ευκαιρία και αυτή την φορά διπλή. Ο Καβάνι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και προσπαθώντας να κρεμάσει τον Νάβας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά ο Μαρσιάλ πήρε το ριμπάουντ, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ο Νάβας του είπε όχι.

Στην συνέχεια η Παρί πήρε την σκυτάλη στις ευκαιρίες. Στο 64′ ο Μαρκίνιος με μια εκφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 68′ ο Νειμάρ πάσαρε στον Μπάκερ και εκείνος σούταρε από διαγώνια θέση, όμως ο Ντε Χέα του είπε όχι.

Έπειτα από μόλις 1 λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2. Μετά από πολλές κόντρες η μπάλα βρέθηκε στον Μαρκίνιος και ο Βραζιλιάνος με μια προβολή μέσα από την μικρή περιοχή έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τους “κόκκινους διάβολους”, διότι έμειναν με 10 παίκτες, με τον Φρεντ να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Ντανιέλε Ορσάτο.

Παρά το αριθμητικό μειωνέκτημα, οι Άγγλοι δεν είχαν πετάξει “λευκή πετσέτα”, ενώ στο 80′ είχαν και τεράστια ευκαιρία, όταν ο Πογκμπά εξαπέλυσε ένα φοβερό εναέριο σουτ στην κίνηση ε΄ξω από την περιοχή, όμως η μπάλα “έγλυψε” το δοκάρι.

Στο 89′ η ομάδα του Τούχελ είχε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη, με τον Εμπαπέ να αστοχεί από θέση τετ α τετ, ωστόσο δύο λεπτά μετά το κατάφερε ο Νειμάρ. Συγκεκριμένα, ο Ραφίνια πάσαρε στον Βραζιλιάνο και εκείνος με ένα πλασέ από το όριο της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Κόκκινες: Φρεντ

Κίτρινες: Φρεντ – Παρέδες, Βεράτι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χεα, Μπισάκα (90′ Ιγκάλο), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινει, Φρεντ, Ράσφορντ (74′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (79′ Γκρίνγουντ), Φερνάντες, Καβάνι (79′ Φαν ντε Μπεκ)

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορένζι (79′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (90′ Γκεγέ), Παρέδες (65′ Ερέρα), Περέιρα, Βεράτι (79′ Ραφίνια), Νειμάρ, Εμπαπέ, Κεν (65′ Μπάκερ)