Champions League: Έκαναν το καθήκον τους Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα

Με νίκη και ιστορικά γκολ από Ρονάλντο και Κιέζα συνέχισε η Γιουβέντους, βγήκε για περίπατο στην Βουδαπέστη η Μπαρτσελόνα.

Στον 7ο όμιλο η Γιουβέντους πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου με 3-0, σε ένα ιστορικό παιχνίδι. Στο άλλο ματς η Μπαρτσελόνα έκανε περίπατο απέναντι στην Φερεντσβάρος, νικώντας την εκτός έδρας με 3-0, στην 5η αγωνιστική του Champions League.

Η Μπαρτσελόνα και η Γιουβέντους έχουν καθαρίσει με τις προκρίσεις τους στους «16» και πλέον την τελευταία αγωνιστική, θα παλέψουν για το ποια ομάδα θα τερματίσει πρώτη στον 7ο όμιλο. Η Γιούβε ψάχνει μόνο την νίκη με δύο και πάνω γκολ διαφορά. Αυτή θα είναι και η ευκαιρία να ξαναδούμε μονομαχία ΜέσιΡονάλντο, μετά από δύο χρόνια, καθώς στο πρώτο ματς των δύο ομάδων ο Πορτογάλος σταρ απουσίαζε.

Στο άλλο ζευγάρι ανάμεσα σε Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος που θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για το Europa League, οι Ουκρανοί έχουν το πάνω χέρι. Αυτό σήμερα πως η Ντιναμό θα χρειαστεί είτε ισοπαλία, είτε νίκη για να τερματίσει τρίτη και να πάρει εκείνη την πρόκριση.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους δεν αντιμετώπισε προβλήματα και νίκησε με άνεση την Ντινάμο Κιέβου με 3-0, σε ένα ιστορικό ματς. Και αυτό γιατί η Γαλλίδα, Στεφανί Φραπάρ έγινε η πρώτη γυναίκα διαιτητής που σφυρίζει σε αγώνα Champions League.

Οι ποδοσφαιριστές του Πίρλο ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με τον Κιέζα στο 21′ άνοιξαν το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ιταλού επιθετικού στο Champions League. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρονάλντο (57′) και Μοράτα (66′) βρήκαν για ακόμη ένα παιχνίδι δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ο CR7 έγραψε για ακόμη μια φορά ιστορία, φτάνοντας με αυτό του το τέρμα τα 750 σε όλη την ποδοσφαιρική του καριέρα.

Στην Βουδαπέστη η Μπαρτσελόνα είχε ένα ήσυχο βράδυ απέναντι στην Φερεντσβάρος, την οποία νίκησε με 3-0. Οι Καταλανοί καθάρισαν την υπόθεση νίκη μέσα σε 13 λεπτά, με τα γκολ των Γκριεζμάν (14′), Μπρέθγουεϊτ (21′) και Ντεμπελέ με πέναλτι (27′).

Τα αποτελέσματα:

Φερεντσβάρος – Μπαρτσελόνα 0-3 (14′ Γκριεζμάν, 21′ Μπρέθγουεϊτ, 27′ πεν. Ντεμπελέ)

Γιουβέντους – Ντιναμό Κιέβου 3-0 (21′ Κιέζα, 57′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 66′ Μοράτα)