Μετς – Παρί Σεν Ζερμέν: Ο Εμπαπέ έδωσε τη νίκη

Με πρωταγωνιστή τον Κίλιαν Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε δύσκολα τη Μετς.

Για την 34η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το διπλό στο Μετς με 1-3, χάρη σε δύο τέρματα του Κίλιαν Εμπαπέ και ένα του Ικάρντι.

Η Παρί Σεν Ζερμέν με το τρίποντο αυτό ανέβηκε στην κορυφή με 72 βαθμούς δύο βαθμούς πάνω από την Λιλ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο εκτός έδρας κόντρα στην Λυών. Από την άλλη η αδιάφορη Μετς παρέμεινε στους 43 βαθμούς και την 10η θέση και θέλει ήττα της Ντιζόν για να παραμείνει και μαθηματικά στην κατηγορία τέσσερις στροφές πριν το τέλος.

Η Παρί πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Κίλιαν Εμπαπέ. Στο 4ο λεπτό ο Γάλλος άσος δέχτηκε την μπάλα από τον Ερέρα και δεν άφησε περιθώρια στον Ουκίτζα. Η Μετς απάντησε στην Παρί με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με Σεντόνζε στο 46′ μετά το γύρισμα του Μπουλάγια.

Όμως, ο Εμπαπέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 59′ με όμορφο τελείωμα από το ύψος της περιοχής. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Μάουρο Ικάρντι στο 89ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση και υπέγραψε την νίκη των Παριζιάνων.

Σκόρερ: Σεντόνζε 46′ – Εμπαμπέ 4′, 59′, Ικάρντι 89′

Κάρτες: Αγκμπάν 15′ – Βεράτι 37′, Εμπαπέ 58′, Κουρσαβά 60′, Ερέρα 79′

Μετς: Ουκίτζα, Μπρομ, Κουγιατέ, Μπογέ, Σεντόνζε, Σαρ, Μαϊγκά, Αγκμπάν, Ντελάιν, Μπουλάγια, Λέγια

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Κιμπεμπέ, Κέχρερ, Φλορένζι, Κουρσαβά(Μπάκερ 64′), Βεράτι, Παρέδες, Ερέρα, Σαράμπια(Ντι Μαρία 64′), Νεϊμάρ(Ικάρντι 81′), Εμπαπέ(Ντράξτλερ 87′)