Μία Μπορούσια στην νίκη κι άλλη στο ‘Χ’

Με δύο αναμετρήσεις έκλεισε η πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η Γκλάντμπαχ αν και βρέθηκε να χάνει στο σκορ με 0-1 κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή του Τουράμ να κάνει την ανατροπή και να πάρει την νίκη με 2-1 απέναντι στην Φορτούνα του Ντίσελντορφ.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κασίμ Άνταμς. Η απάντηση και η ανατροπή ήρθε από τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Δια ποδός Τουράμ μέσα σε δεκατρία λεπτά σημειώθηκε η μεγάλη ανατροπή για τους γηπεδούχους(74′, 87′).

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη με την Άιντραχτ 2-2 μέσα στην Φρανκφούρτη. Ο Μίτσελ έγραψε το 0-1 μόλις στο ενδέκατο λεπτό για να έρθει η ισοφάριση από τον Αντρέ Σίλβα δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου(43′).

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σάντσο στο 66′. Όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Άιντραχτ κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε αυτογκόλ του Ντιλέινι.