Πραγματικό ντέρμπι χωρίς νικητή

Σε ένα γεμάτο ματς από φάσεις και γκολ ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2 στην Τούμπα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και προηγήθηκε με τον Ιντέγε, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Μάτος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Δικέφαλος ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Ματίγια στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μισιτς και να παραμείνει αήττητος για τέταρτο συνεχόμενο ματς.

Μάτος και Σάσα αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τις ομάδες τους με παίχτη λιγότερο, ενώ ο μπακ των «ασπρόμαυρων» θα χάσει και το επόμενο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας :

Με τις καλύτερες των συνθηκών ξεκίνησε το ντέρμπι ο Άρης καθώς μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπράουν Ιντέγε άνοιξε το σκορ για το 0-1. Ο Νιγηριανός με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πασχαλάκη και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι πανηγυρισμοί για τους «κιτρινόμαυρους» κράτησαν 2 λεπτά όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μάτος έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, νίκησε τον Κουέστα και ισοφάρισε για το 1-1.

Μετά το γκολ ο Δικέφαλος προσπαθούσε να βρει και δεύτερο τέρμα ώστε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 28’ ο Μίσιτς ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να βρει δεξιά τον Λημνιό, αυτός δεν πρόλαβε να την κρατήσει καθώς έχασε το κοντρόλ.
Σε ένα αρκετά σκληρό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Μπίσεβαρ στο 40’+2’ από τα όρια της περιοχής, έκανε σέντρα σουτ με το αριστερό, όμως ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μάτος κατάφερε να σκοράρει για ακόμα μια φορά , αλλά η φάση ελέγχθηκε από το VAR και τελικά ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Μπίσεσβαρ.

Στο 66’ ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτης καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λημνιός κάνει το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, όμως ο Έμαν απέκρουσε εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο 67’ ο Μάτος αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για τράβηγμα στον Λάρσον και άφησε την ομάδα του με παίχτη λιγότερο.

Στο 69’ ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει. Ο Φετφατζίδης μπήκε στην περιοχή, εβγαλε στον Ιντέγε, ο Νιγηριανός πλάσαρε, όμως ο Πασχαλάκης απομάκρυνε με εξαιρετική επέμβαση.

Ο Άρης έχασε την αριθμητική του υπεροχή όταν στο 72’ ο Σάσα αντίκρυσε και αυτός δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η λάθος εκτίμηση του Πασχαλάκη στο σουτ του Ματίγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 με τον Άρη να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στον Άρη και στο 90’+5’ο Δικέφαλος είχε το πρώτο δοκάρι στο παιχνίδι η κεφαλιά του Βαρέλα μετά την εκτέλεση του φάουλ, δεν ήταν εύστοχη και χτύπησε στο δοκάρι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στις καθυστερήσεις του ματς τελικά κατάφερε να βρει το γκολ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Ντούγκλας Αουγκούστο γέμισε από αριστερά, ο Μίσιτς έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Έμαν δεν μπορεσε να αποκρούσει και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2.

Σκόρερ: 6′ Μάτος, 90+7′ Μίσιτς/ 4′ Ιντέγε, 87′ Ματίγια

Κίτρινες: Λέο Μάτος, Άκπομ, Μίσιτς/ Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα, Σάσα

Κόκκινες: Μάτος / Σάσα, Γιώργος Κολτσίδας.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντούγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Λέο Ζαμπά (56’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ Λημνιός), Άκπομ (70’ Σβιντέρσκι)

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα (46’ Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα, Ντιγκινί, Φετφατζίδης (80’Ούγκο Σόουζα), Μπρούνο Γκάμα (68’Λάρσον) , Ιντέγε