“Χ”αρίζει την Ευρώπη στη Μίλαν η Νάπολι

Χαρίζει την Ευρώπη στη Μίλαν η Νάπολι, νίκη σωτηρίας για την Σαμπντόρια.

Με 3-1 νίκησε η Μίλαν την Πάρμα στο Σαν Σίρο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χακάν Τσαλχάνογλου με δύο ασίστ και ένα γκολ.

Η Πάρμα άνοιξε το σκορ με τον Κούρτιτς στο 44′. Η Μίλαν αρχικά ισοφάρισε με τον Κεσί στο 55′, έπειτα ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 59′ με τον Ρομανιόλι από δύο ασίστ του Τσαλχάνογλου, ενώ το τελικό 3-1 έγραψε ο Τούρκος στο 77′ ύστερα από ασίστ του Τζιάκομο Μποναβεντούρα και βρίσκεται σε Ευρωπαϊκή θέση.

Γκέλα ολκής από την Νάπολι στην Μπολόνια, καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην ομώνυμη ομάδα. Το σκορ άνοιξε ο Κώστας Μανωλάς στο 7ο λεπτό μετά από ασίστ του Πολιτάνο, αλλά η Μπολόνια έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Μπόροου στο 80′.

Νίκη παραμονής για την Σαμπντόρια καθώς νίκησε με 3-0 την αδιάφορη Κάλιαρι.
Ο Γκαμπιαρντίνι άνοιξε το σκορ στο 8′ και ο Μπενασόλι με δύο τέρματα (40′, 53′) έγραψε το τελικό σκορ.