“Λευκή” ισοπαλία στο ντέρμπι δικεφάλων – Κερδισμένος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει από την έδρα της ΑΕΚ με τον έναν βαθμό που χρειαζόταν για να μείνει στην 2η θέση.

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ.

Σε έναν αγώνα που θύμιζε κανονικό τελικό καθώς δεν είχε τις πολλές ευκαιρίες αλλά υπήρχε πολύ ένταση, ο “δικέφαλος του βορρά” κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και να φύγει από το ΟΑΚΑ με έναν πολύτιμο βαθμό που τον κρατάει στην 2η θέση της βαθμολογίας με 72 βαθμούς.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να κρατήσουν εξίσου ανέπαφη την εστία τους, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό διότι δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο ρίσκαραν, με αποτέλεσμα να βρίσκονται στην 3η θέση με 69 βαθμούς.

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την Ένωση με το σύστημα 3-5-2, κάτι που δεν συνηθίζει να κάνει ο Ιταλός, ενώ από την άλλη πλευρά, και ο Αμέλ Φερέριρα παρέταξε την ομάδα του με το γνώριμο για την ομάδα του 3-5-2, καθώς ο Πορτογάλος το έχει καθιερώσει.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν το πόσο πολύ θέλουν τη νίκη, ενώ από τα πρώτα κιόλας λεπτά υπήρξαν αρκετές διακοπές λόγω φάουλ, με αποτέλεσμα να μην είναι εφικτό να αναπτυχθεί ρυθμός.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 14′, όταν ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα και επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Πασχαλάκης με δυσκολία.

Παρά το γεγονός πως και οι δύο ομάδες ασκούσαν υψηλή πίεση, ο ρυθμός ήταν χαμηλός, καθώς υπήρχαν πολλά λάθη αλλά και πολλά φάουλ. Με τα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης να έχουν συμπληρωθεί, είχε σημειωθεί μόνο μια ευκαιρία, η οποία προέκυψε από ατομικό λάθος.

Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία των “ασπρόμαυρων” πραγματοποιήθηκε στο 27′, με τον Μπίσεσβαρ να εξαπολύει ένα σουτ πολύ μακριά από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την συμβολή των δοκών.

Έπειτα από μόλις 1 λεπτό, ο Λιβάγια με μια εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Μάνταλο και ο αρχηγός των “κιτρινόμαυρων” με μια γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είχε κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο, ενώ είχε και το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας, όμως δεν ήταν αρκετά δημιουργικός ώστε να “τρυπήσει” την πολύ καλά στημένη άμυνα της Ένωσης.

Στο 45+2′ μια εκπληκτική μπαλιά του Κρίστισιτς έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ολιβέιρα, όμως το στενό μαρκάρισμα του Μιχάι δεν του επέτρεψε να πραγματοποιήσει το τελείωμα που θα ήθελε.

Οι χώροι και των δύο πλευρών ήταν ασφυκτικά κλειστοί, συνεπώς καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να γίνει απειλητική και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι τελικές προσπάθειες συνολικά του πρώτου μέρους να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μάσιμο Καρέρα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Τσιγκρίνσκι, του οποίου την θέση πήρε ο Βέρντε, ενώ αναγκάστηκε να αλλάξει και το σύστημα σε 4-2-3-1.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 51′ από την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ολιβέιρα, η οποία δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη, καθώς κατέληξε πολύ άουτ.

Έπειτα από 3 λεπτά, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανίξει το σκορ με τον Τζόλη να εξαπολύει ένα σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να “γλύφει” το δοκάρι, ενώ μετά από λίγο ξανά απείλησε με μακρινό σουτ του Μαουρίσιο.

Ήταν φανερό πως η εικόνα του παιχνιδιού είχε αλλάξει τελείως στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ρυθμό να έχει ανέβει πολύ και τους “ασπρόμαυρους” να έχουν την υπεροχή μετά την αλλαγή του Τσιγκρίνσκι.

Στο 60′ ο Μάνταλος έβγαλε μια φοβερή πάσα στον Βέρντε και ο Ιταλός από διαγώνια θέση εκτός περιοχής έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Πασχαλάκης.

Μετά το καθιερωμένο cooling break οι ταχύτητες έπεσαν, με την εικόνα τους ματς να θυμίζει εκείνη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 73′ ο Καρέρα έβγαλε τον Σιμόες και έβαλε τον Αραούχο, δίνοντας έναν πιο επιθετικό τόνο στην ομάδα του.

Στο 85′ η ομάδα του Αμπέλ Φερέιτα έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, με τον Στοχ να εξαπολύει ένα εκπληκτικό σουτ και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90+1′ η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρντε, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα ο Πασχαλάκης.

Η τελευταία προσπάθεια για γκολ του ματς ήρθε από τον Στοχ στο 90+5′, με τον Σλοβάκο να κάνει ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ, μετά από 1 λεπτό ήρθε το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή.

Κίτρινες: Μιχαηλίδης

ΑΕΚ: Μπάρκας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (46′ Βέρντε), Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (75′ Αραούχο), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Εσίτι, Μαουρίτσιο, Μπίσεσβαρ (73′ Λημνιός), Τζόλης (73′ Στοχ), Ακπομ (65′ Σβιντέρφσκι)