Μίλαν – Νάπολι: Τη νίκη η Νάπολι, τα πανηγύρια η Ίντερ

Η Νάπολι έφυγε με το διπλό από το Σαν Σίρο απέναντι στη Μίλαν και έκανε “δώρο τίτλου” στην Ίντερ.

Στο μεγάλο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική στη Serie A, η Νάπολι έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το Σαν Σίρο κόντρα στην Μίλαν με σκορ 0-1. Οι Παρτενοπέι έκαναν δώρο τίτλου στην Ίντερ, καθώς ξέφυγαν στο +9 μετά την ήττα των ροσονέρι.

Οι μιλανέζοι παρατάχθηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες κόντρα στην ομάδα του Γκατούζο. Η Μίλαν βρίσκεται δεύτερη, ένα βαθμό πάνω από την Γιουβέντους. Η Νάπολι είναι ζωντανή στην μάχη για την έξοδο στο Champions League, καθώς βρίσκεται δύο βαθμούς μακριά από την τετράδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Και οι δύο ομάδες έψαχναν τις στιγμές τους, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε. Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι μπήκε δυνατά, πέτυχε γρήγορα ένα τέρμα και έπειτα προσπάθησε να ελέγξει και να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Η Μίλαν πάλεψε και πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Το ματς:

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 3′, για την Μίλαν. Ο Ερναντέζ βρήκε ωραία στον κενό χώρο τον Λεάο, εκείνος όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα. Ο Οσπίνα βγήκε ταχύτατα και έδιωξε, ενώ στην συνέχεια κέρδισε και φάουλ. Οι ροσονέρι απείλησαν και στο 11′, όμως το σουτ του Τσαλχάνογλου έφυγε ψηλά άουτ.

Η Νάπολι είχε την στιγμή της, με ένα μακρινό σουτ του Ζιελίνσκι, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντοναρούμα στο 16ο λεπτό. Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν μετά από σουτ του Μέρτενς η μπάλα έφυγε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα, στο 42′.

Οι Παρτενοπέι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 49ο λεπτό. Πανέμορφη ομαδική δουλειά από τους παίκτες του Γκατούζο που έφυγαν στην κόντρα 5 εναντίον 3. Ο Πολιτάνο πήρε την μπάλα μετά από πάσα του Ζιελίνσκι, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Ντοναρούμα για το 0-1.

Οι Ναπολιτάνοι βρέθηκαν κοντά στο δεύτερο τέρμα στο 58′, όταν ο Ρουίθ έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο πορτιέρε της Μίλαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Οι ροσονέρι είχαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 1-1 στο 65′, αλλά ο Λεάο δεν βρήκε την μπάλα γεμάτα μετά από μπαλιά του και το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Οσπίνα. Ο Κολομβιανός κράτησε το μηδέν και στο 70′ μετά από κεφαλιά του Ρέμπιτς.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 90+2′ ο Ρέμπιτς αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από διαμαρτυρία στον διαιτητή.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Νταλότ, Γκαμπία, Τομόρι, Ερναντέζ, Κεσιέ (67’ Μεϊτέ), Τονάλι, Κρούνιτς (60’ Ρέμπιτς), Τσαλχάνογλου (60’ Ντίαθ), Καστιγιέχο (60’ Σαλεμάκερς), Λεάο (79’ Χάουγκε)

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Ρουίθ, Ντέμε (80’ Μπακαγιόκο), Πολιτάνο (80’ Ρούι), Ζιελίνσκι (75’ Ελμάς), Μέρτενς, Ινσίνιε