Σεβίλλη- Μπέτις: Στη Σεβίλλη το ντέρμπι της Ανδαλουσίας

Η Σεβίλλη πήρε το τοπικό ντέρμπι κόντρα στην “εχθρό” της Μπέτις, χωρίς να χρειαστεί να πιεστεί ιδιαίτερα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν απειλητικοί.

Για την 27η αγωνιστική της La Liga, στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη νικήτρια, επικρατώντας της Μπέτις με 1-0, χάρις το γκολ του Εν Νεσίρι στο 27ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Λοπετέγι βρίσκεται πλέον στη 4η θέση με 51 βαθμούς, ενώ η Μπέτις είναι στην 6η με 42 βαθμούς.

Η πρώτη φάση έγινε μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ιγκλέσιας έκανε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο Μπούνου έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 17′ ο Εν Νεσιρί τροφοδοτήθηκε στην περιοχή και εκτέλεσε, με την προσπάθειά του να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 25′ ο Μαντί έκανε ένα σουτ από καλό σημείο, αρχικά οι αμυντικοί το σταμάτησαν, με τον ίδιο παίκτη πραγματοποιεί και δεύτερο, που όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Στο 27ο λεπτό, η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ 1-0, όταν ο Νάβας βρήκε με ωραία μεταβίβαση τον Εν Νεσίρι, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ρυθμός μετά την επίτευξη του τέρματος έπεσε, χωρίς τίποτα άλλο να συμβεί και το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 58ο λεπτό, ο Οκάμπος έγινε αποδέκτης στη περιοχή, όπου βρήκε χώρο και εκτέλεσε, με τον Ρόμπλες να αποκρούει εντυπωσιακά. Αυτή ήταν η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία και η Σεβίλλη διαχειρίστηκε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 1-0.

Κίτρινες: 38′ Κανάλες, 47′ Ρουιμπάλ Γκαρσία, 70′ Οκάμπος, 73′ Ντιέγκο Κάρλος, 82′ Μορένο, 89′ Τζόρνταν, 89′ Καρβάλιο

Σεβίλλη (Λοπετέγι): Μπούνου, Ακούνια, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Γκόμεζ (67′ Ράκιτιτς), Φερνάντο (80′ Γκουντέλι), Τζόρνταν, Οκάμπος (88′ Ρέκικ), Σούσο (68′ Τόρες), Εν Νεσιρί (87′ Ντε Γιόνγκ).

Μπέτις (Πελεγκρίνι): Ρόμπλες, Έμερσον, Μαντί, Ρουίζ, Μιράντα (79′ Μορένο), Φεκίρ, Ρουιμπάλ Γκαρσία (64′ Χοακίν), Ροντρίγκεζ (79′ Καρβάλιο), Γκουαρδάδο (65′ Χουάνμι), Κανάλες, Ιγκλέσιας.

Θέλτα- Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Η Θέλτα αναδείχτηκε ισόπαλη κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο χωρίς σκορ, 0-0 και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας έχοντας 34 βαθμούς και υπερτερεί των φιλοξενούμενων στην ισοβαθμία που είναι στην 11η θέση με τους ίδιους βαθμούς.

Γρανάδα- Σοσιεδάδ 1-0

Η Γρανάδα επικράτησε με 1-0 της Σοσιεδάδ, χάρις το γκολ του Σάντσεζ στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης και βρίσκεται στην 8η θέση με 36 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι ακόμα ψηλά στην κατάταξη, στην 5η θέση έχοντας μαζέψει 45 βαθμούς.

Εϊμπάρ- Βιγιαρεάλ 1-3

Η Βιγιαρεάλ έφυγε νικηφόρα από την έδρα της Εϊμπάρ, κερδίζοντας με σκορ 3-1 και είναι πλέον στην 7η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται εντός της επικίνδυνης ζώνης, στη προτελευταία θέση, την 19η με 22 βαθμούς.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γκόμεζ, με τον Μπάκα στο 34′ να διπλασιάζει το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 42′, ο Μπούργκος έχασε πέναλτι αλλά η Εϊμπάρ μείωσε στο 55′ με τον Ένριχ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αλφόνσο Πεδράζα στο 87ο λεπτό.