“Μίλησε” η φανέλα, ισοπαλία στο τέλος για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Δεύτερη σερί ήττα γλίτωσε η Ρεάλ Μαδρίτης στη Γερμανία κόντρα στη Γκλάντμπαχ, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 στο 93′.

Για την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ρεάλ Μαδρίτης έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις (2-2) στην Γερμανία κόντρα στην Γκλάντμπαχ και παρέμεινε στο παιχνίδι της πρόκρισης από τον όμιλο της.

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε με την κυκλοφορία της μπάλας και με μακρινά σουτ να βρει δίοδο προς την εστία του Ζόμερ. Αντιθέτως, η Γκλάντμπαχ με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να “σπάσει” την άμυνα της Ρεάλ και τα κατάφερε στο 33′ με τον Τουράμ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, η “Βασίλισσα” είχε τις ευκαιρίες και την κατοχή, αλλά η Γκλάντμπαχ βρήκε το γκολ με τον Τουράμ στο 59′. Η ομάδα της Μαδρίτης ξαναζωντάνεψε με τις αλλαγές του Ζιντάν που έβαλε στο ματς τους Αζάρ, Μόντριτς και Ροντρίγκο και έκανε πιο επιθετική την ομάδα του. Η “φανέλα” της Ρεάλ μίλησε στα τελευταία λεπτά αρχικά με το γκολ του Μπενζεμά στο 87′ και έπειτα με το τέρμα του Κασεμίρο στο 93′ που “έσωσε” την παρτίδα για τους Γκαλάκτικος που συνεχίζουν χωρίς νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Στο 9′ ο Κασεμίρο με σουτ έστειλε την μπάλα έξω από τα καρέ του Ζόμερ, ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Βραζιλιάνου και στο 17′.

Στο 19′ το γύρισμα του Ασένσιο από τα δεξιά βρήκε τον Μπενζεμά αλλά ο Γάλλος δεν βρήκε στόχο.

Στο 21′ ο Κροός εκτέλεσε κόρνερ, ο Ράμος πήρε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Ζόμερ.

Στο 29′ ο Κροός δοκίμασε το πόδι του από μακριά ο Ζόμερ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 33′ η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με τον Τουράμ. Η Μπορούσια έκλεψε την μπάλα στο κέντρο ο Στιντλ συνεργάστηκε με τον Πλεά και αυτός με γύρισμα που έκοψε την άμυνα της Ρεάλ στην μέση τροφοδότησε τον Τουράμ που με αριστερό πλασέ νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0.

Στο 38′ η Ρεάλ έχασε ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Μάρκος Ασένσιο. Ο Ισπανός, πήρε την μπάλα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή εκτέλεσε αλλά ο Ζόμερ είπε “όχι” και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 47′ ο Ασένσιο έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με το σουτ του, μετά από εκτέλεση κόρνερ, να βρίσκει το αριστερό δοκάρι της Γκλάντμπαχ.

Στο 50′ το σουτ του Βινίσιους ύστερα από την συνεργασία με τον Βαλβέρδε βγήκε λίγο άουτ.

Στο 59′ η Γκλάντμπαχ έκανε το 2-0 με δράστη εκ νέου τον Τουράμ. Ο Λάινερ από τα δεξιά έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Πλεά που έκανε σουτ στην κίνηση ο Κουρτουά έδιωξε, ο Τουράμ πήρε το ριμπάουντ και από καλυπτόμενη θέση σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε η Μπορούσια να τριπλασιάσει τα τέρματα της με το πλασέ του Πλεά που έδιωξε ο Βέλγος Κίπερ της Ρεάλ σε κόρνερ.

Στο 66′ ο Στιντλ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με σουτ εντός περιοχής που δεν βρήκε στόχο.

Στο 74′ ο Αζάρ έκανε ένα σουτ εντός περιοχής αλλά η εκτέλεση του ήταν εκτός εστίας.

Στο 87′ η Ρεάλ μείωσε το σκορ με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος δέχτηκε την μπάλα από τον Κασεμίρο και με όμορφο τελείωμα έδωσε νέα πνοή στην αναμέτρηση.

Στο 93′ η Ρεάλ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κασεμίρο. Ο Σέρχιο Ράμος σέντραρε προς τον Κασεμίρο που νίκησε τον Ζόμερ για το τελικό 2-2.

Σκόρερ(ς): Τουράμ 33′, 59′ – Μπενζεμά 87′, Κασεμίρο 93′

Κίτρινες: Στιντλ 56′, Μπενσεμπαϊνί 79′, Νιούχαους 85′ – Κασεμίρο 89′

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Λάινερ, Μπενσεμπαϊνί, Χόφμαν, Κράμερ, Νιούχαους, Στιντλ(Βολφ 79′), Πλεά(Εμπολό 79′), Τουράμ(Χέρμαν 71′)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βαράν, Ράμος, Λουκάς, Βαλβέρδε, Κρόος(Μόντριτς 71′), Κασεμίρο, Ασένσιο(Ροντρίγκο 84′), Βινίσιους(Αζάρ 70′), Μπενζεμά