Πήγαινε για παραμύθι, αλλά είχε… “δράκο”

Ήττα για τον Ολυμπιακό από την Πόρτο στο «Ντραγκάο».

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Πόρτο στο «Ντραγκάο» της Πορτογαλίας για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνολικά καλύτεροι στο ματς και στο μόνο στο οποίο υστέρησαν ήταν το τελείωμα των φάσεων.

Έτσι, δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό απέναντι στους «δράκους», οι οποίοι περιορίστηκαν μόνο σε κάποια καλά διαστήματα, αλλά τελικά ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη.

Για τους Πορτογάλους σκόραραν ο Φάμπιο Βιεϊρά στο 11’ και ο Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 85.

Πλέον, σε συνδυασμό με το 3-0 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Μαρσέιγ, η αγγλική ομάδα προηγείται με 6 βαθμούς, Ολυμπιακός και Πόρτο ισοβαθμούν στους 3, με τους Γάλλους να μην έχουν βαθμούς.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς στα άκρα, Βαλμπουενά δεκάρι και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, επίσης με 4-2-3-1 παρέταξε την Πόρτο ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο, με τον Μαρτσετσίν στο τέρμα, Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Σανουσί στην άμυνα, Σέρτζιο Ολιβέιρα, Ουριμπέ στα χαφ, Κορόνα, Οτάβιο, Φάμπιο Βιεϊρά μεσοεπιθετικά και τον Μαρεγκά στην επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Πόρτο προηγήθηκε νωρίς ύστερα από λάθος του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν μεν το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, ωστόσο δεν απείλησαν όσο θα έπρεπε.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, έκανε ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ. Αποτέλεσμα, η Πόρτο στο τέλος να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει τη νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 9’ όταν ο Μασούρας έκανε σουτ, αλλά δεν ήταν καλό. Ένα λεπτό μετά, ο Μαναφά σούταρε από δεξιά κερδίζοντας κόρνερ.

Στο 11’ ήρθε το γκολ για την Πόρτο. Μετά από λάθος διώξιμο του Μπουχαλάκη λίγο έξω από την περιοχή, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, δεν μπόρεσαν να διώξουν οι αμυντικοί και ο Βιεϊρά με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός άμεσα προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και να βγει μπροστά και στο 20’, ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, την οποία μπλόκαρε ο Μαρτσεσίν.

Στο 33’ ο Μαρεγκά έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το γύρισμα προ του Σα και ο Εμβιλά απομάκρυνε προ του Σέρτζιο Ολιβέιρα, ενώ στη συνέχεια ο Σα έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 52’ Μπουχαλάκης και Βαλμπουενά συνεργάστηκαν, ο Γάλλος έβγαλε σέντρα, ο Ραντζέλοβιτς έπιασε με τη μία το σουτ, με τον Μαρτσεσίν να αποκρούει.

Αμέσως μετά, ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να δώσει μια επιθετική ενίσχυση, περνώντας τον Φορτούνη αντί του Μασούρα. Ο Έλληνας άσος έπαιξε δεκάρι, με τον Βαλμπουενά να πηγαίνει στα δεξιά.

Στο 64’ ο Ελ Αραμπί δοκίμασε ένα σουτ που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 70’ πέρασαν στο ματς οι Βινάγκρε και Μπρούμα. Μάλιστα για τον δεύτερο ήταν το ντεμπούτο του.

Στο 74’ ο Ουρίμπε έκανε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Σα. Ενώ τρία λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε με τον Μαρτσεσίν να αποκρούει, ωστόσο είχε σηκωθεί η σημαία.

Στο 85’ η Πόρτο πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μαρεγκά έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ολιβέιρα έκανε κεφαλιά ανάμεσα σε Σεμέδο και Ραφίνια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 88’ ο Φορτούνης άνοιξε δεξιά στον Χασάν που πλάσαρε και ο Μαρτσεσίν έδιωξε.

Επόμενο ματς για τους Πειραιώτες, την Τρίτη 3/11 που δοκιμάζονται στο Μάντσεστερ κόντρα στην Σίτι.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Ουριμπέ, Σέρτζιο Ολιβέιρα (89’ Μπαρό), Φάμπιο Βιεϊρά (60’ Νακαζίμα), Κορόνα (63’ Εβανίλσον), Οτάβιο (70’ Γκρούγιτς), Μαρεγκά

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας (70’ Βινάγκρε), Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (84’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (53’ Φορτούνης), Ραντζέλοβιτς (70’ Μπρούμα), Βαλμπουενά (84’ Χασάν), Ελ Αραμπί