Μίλησε η κλάση και νίκησε ο Ολυμπιακός

Νικητής και από το Αγρίνιο έφυγε ο Ολυμπιακός.

Τη νίκη με 1-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, για τη 16η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» που παρουσιάστηκαν με αλλαγές προηγήθηκαν νωρίς, ισοφαρίστηκαν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Σκόρερ της ομάδας του Πειραιά, ο Κώστας Φορτούνης στο 4’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 65’. Για τους Αγρινιώτες ισοφάρισε ο Άιμεν Ταχάρ στο 48’.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Αχμέντ Χασάν στην αγωνιστική δράση, ύστερα από περίπου δύο μήνες απουσίας.

Έτσι, ο ολυμπιακός φτάνει τους 41 βαθμούς, ενώ την προσεχή Τετάρτη, αγωνίζεται στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ για το εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός είναι στη 12η θέση με 11 βαθμούς.

Το ματς

Με πολλές αλλαγές παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ντρέγκερ, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, με τον Γεωργιανό να ξεκινά για πρώτη φορά βασικός, Εμβιλά, Καμαρά στον άξονα, Μασούρας, Μπρούμα στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς όμως με όχι πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Με το τέρμα του Φορτούνη, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναιτωλικός ισοφάρισε, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τη λύση και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Στο 2ο λεπτό, ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη τελική του ματς. Ο Μάζουρεκ έκανε ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε και ο Τζολάκης μπλόκαρε.

Ο Ολυμπιακός όμως ήταν εκείνος που ήταν πιο αποτελεσματικός και στο 4’ άνοιξε το σκορ. Ο Σισέ έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Μπρούμα, αυτός γύρισε στον Φορτούνη, ο οποίος πλάσαρε με τη μία με το αριστερό κάνοντας το 0-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια απείλησαν στο 16’, όταν ο Σισέ αστόχησε από κοντά μετά από φάουλ του Φορτούνη και στο 22’ όταν το δυνατό σουτ του Καμαρά πέρασε λίγα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Κνετ.

Στο 28’ ο Ταχάρ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, στο 48’ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε. Ο Αριγίμπι σέντραρε από δεξιά, ο Ταχάρ έκανε γυριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και στο 52’ ο Ελ Αραμπί μπήκε από αριστερά στην περιοχή, αλλά το πλασέ που πήγε να κάνει έδιωξε σε κόρνερ ο Μαλής. Και στο 61’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά-πάσα προς τον Εμβιλά, ο οποίος δεν σημάδεψε σωστά.

Και στο 65’ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι το προβάδισμα. Ο Βρουσάι έδωσε στον Βαλμπουενά έξω από την περιοχή, εκείνος χάνοντας την ισορροπία του πρόλαβε και έβγαλε κάθετη στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-2.

Ενώ στο 68’ ο Ραντζέλοβιτς σούταρε πάνω στον Κνετ.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Μεντίνα (85’ Ντάλτσιο), Βάντερσον (70’ Περέιρα), Αρσούρα, Ντίας, Ταχάρ (85’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι (70’ Μανθάτης), Μάζουρεκ, Αζάντι (61’ Βέργος)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ντρέγκερ (85’ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (59’ Βρουσάι), Μπρούμα (46’ Ραντζέλοβιτς),  Φορτούνης (46’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (90’+3’ Χασάν)