Ρεσιτάλ της Ντόρτμουντ στο δεύτερο ημίχρονο και τριάρα επί της Λειψίας

Η πιο πειστική εμφάνιση των παικτών του Έντιν Τέρζιτς από τον καιρό που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας

Φαίνεται ότι το 2021 δουλεύει απολύτως ευεργετικά για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, αφού μετά την επικράτηση επί της Βόλφσμπουργκ νίκησε και τη Λειψία με 3-1 στην “Red Bull Arena” για τη 15η αγωνιστική της Bundesliga, εκμεταλλευόμενη όλες τις γκέλες των Μπάγερν Μονάχου, Μπάγερ Λεβερκούζεν και Ουνιόν Βερολίνου, κερδίζοντας πολύτιμο έδαφος με ουσιαστικό ροκάνισμα της διαφοράς από τις πρώτες θέσεις.

Οι Βεστφαλοί ήταν καθολικοί με την εμφάνιση που παρουσίασαν στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλαν τρεις σημαντικούς βαθμούς στο σακούλι τους ενόψει της δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας που έχουν σε Γερμανία και Ευρώπη, ευελπιστώντας να κρατήσουν αυτή τη σταθερότητα και για τους επόμενους αγώνες.

Με περισσότερη κινητικότητα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το ματς, προσπαθώντας κυρίως με οργανωτή τον Ανχελίνιο να βρουν γρήγορα κάποιους κενούς χώρους στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων” με στόχο να γίνουν απειλητικοί. Σχεδόν τίποτα το ιδιαίτερο δεν καταγράφτηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, καθώς η συνεχής κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες της Λειψίας δεν έπιανε τόπο και τις δύο άμυνες να δίνουν σεμινάρια τακτικής.

Κυρίως, οι φιλοξενούμενοι φυλούσαν πολύ προσεκτικά τα νώτα τους, απομάκρυναν κάθε κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί στα καρέ του Μπούρκι και προσπάθησαν να “χτυπήσουν” με ταχύτητα στην αντεπίθεση, όμως δυστυχώς για τους ίδιους, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 30′ ο Τέρζιτς είδε τον Βίτσελ να τραυματίζεται στον αχίλλειο τένοντα και έτσι αναγκάστηκε να περάσει τον Τσαν στη θέση του Βέλγου με το σύνολο του Κροάτη τεχνικού να κερδίζει κάποια παραπάνω μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πριν πάει στην ανάπαυλα με το 0-0.

Ελαφρώς ισορροπημένη ήταν και η αρχή του δευτέρου μέρους με την Μπορούσια Ντόρτμουντ να μπαίνει βέβαια πιο ορεξάτη και να φθάνει δις κοντά στο γκολ, έπειτα από ωραίες τελικές προσπάθειες των Ρόις-Τσαν στο 47′ και στο 49′ αντίστοιχα. Έξι λεπτά αργότερα, επιβεβαιώθηκε πλήρως η καλή εκκίνηση των Βεστφαλών στην επανάληψη, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Ο Χάαλαντ έκανε την ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα, ο Ρόις βρήκε την μπάλα με τακουνάκι και ο επερχόμενος Σάντσο έγραψε το 1-0 για την ομάδα του, παραβιάζοντας το τέρμα του Γκουλάτσι.

Οι “ταύροι” του Νάγκελσμαν έπρεπε να αφυπνιστούν με τον Γερμανό κόουτς να πράττει άμεσα τις αλλαγές του και να ρίχνει στη “μάχη” τους Σόρλοθ και Κλόστερμαν στις θέσεις κακών Φόρσμπεργκ και Ζάμπιτσερ. Οι διορθωτικές κινήσεις φαίνεται ότι λειτούργησαν θετικά για τη Λειψία, αφού ο Όλμο στο 67′ ισοφάρισε το δοκάρι που είχε ο Χάαλαντ δύο λεπτά νωρίτερα, αφότου οι γηπεδούχοι υποστούν και δεύτερο τέρμα από τον προαναφερθέντα…

Οι “κιτρινόμαυροι” στο 71′ “έκρυψαν” την μπάλα και την εμφάνισαν στο βάθος της εστίας του Γκουλάτσι με τελικό αποδέκτη τον ταλαντούχο Νορβηγό, βάζοντας πολύ γερές βάσεις για να φύγουν με το διπλό από την “Red Bull Arena”. Οι γηπεδούχοι είχαν πια μπλοκαριστεί με την Μπορούσια Ντόρμουντ να μην δείχνει πρόθυμη να σταματήσει. Στο 84′ ο Χάαλαντ κατάφερε να σημειώσει δεύτερο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι και να ανεβάσει στο 3-0 τον δείκτη του σκορ, σφραγίζοντας την επιτυχία των Βεστφαλών μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η τελευταία αντίδραση που πρόλαβε να βγάλει η Λειψία πριν το σφύριγμα της λήξης, ήταν το τέρμα της μείωσης που πέτυχε χάρη στο πείσμα του ο Σόρλοθ στο 90′ από κοντινή απόσταση.

Σκόρερ: Σάντσο (55′), Χάαλαντ (71′, 84′), Σόρλοθ (90′)

Κίτρινες: Ντιλέινι (32′), Ακάντζι (73′)

Κόκκινες: –

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν, 3-4-3): Γκουλάτσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Όρμπαν, Ανχελίνιο, Άνταμς,, Χαϊντάρα (Χουάνγκ 71′), Ζάμπιτσερ (Κλόστερμαν 61′), Φόρσμπεργκ (Σόρλοθ 61′), Όλμο και Πόουλσεν (Σάμαρτζιτς 88′).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς, 4-2-3-1): Μπούρκι, Γκερέιρο, Ακάντζι, Χούμελς, Μουνιέρ, Βίτσελ (Τσαν 30′), Ντιλέινι (Ζαγκαντού 69′), Σάντσο (Τίγκες 85′) Ρέινα, Ρόις (Μπραντ 85′) και Χάαλαντ.