Μίντιλαντ-ΠΑΟΚ: Ήττα στη Δανία, όλα για όλα στην Τούμπα

Την ήττα δέχτηκε από τη Μίντιλαντ στη Δανία ο ΠΑΟΚ και ελπίζει για την πρόκριση στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε την ήττα με 1-0 από τη Μίντιλαντ στη Δανία, για τον πρώτο αγώνα της νοκ-άουτ φάσης του Europa Conference League.

Το γκολ για τους Δανούς πέτυχε ο Άντερσον στο 20ο λεπτό. Δοκάρι είχαν στο τέλος οι γηπεδούχοι με τον Τσαρλς.

Πλέον ο “Δικέφαλος του βορρά” πρέπει να ανατρέψει στην Τούμπα (24/2) το εις βάρος του σκορ, ώστε να προκριθεί στους “16”.

Στο 9′ η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον ΠΑΟΚ που κατέληξε με ένα γωνιακό σουτ του Σίντκλεϊ, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Δανικής εστίας.

Στο 18′ ο ΠΑΟΚ βρήκε διάδρομο και πάλι στην περιοχή των γηπεδούχων, όπου ο Μιτρίτσα πάσαρε προς τον Ζίβκοβιτς το πλασαριστό σουτ του οποίου απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ολαφσον.

Δύο λεπτά αργότερα η Μίντιλαντ αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ. Ο Άντερσον με ωραίο σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, μετά από ωραία ασίστ του Εβάντερ και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο “Δικέφαλος του βορρά” προσπάθησε να ανακτήσει τις δυνάμεις του, καθώς με το γκολ που δέχτηκε επηρεάστηκε.

Πριν λήξει το ημίχρονο στο 44′ ο ΠΑΟΚ απείλησε με κεφαλιά του Τσιγγάρα μετά από σέντρα του Αντριγια Ζίβκοβιτς, η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ολαφσον.

Επιθετικά ξεκίνησε η Μίντιλαντ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ ωραία προσπάθεια του Εβάντερ αποκρούστηκε από τον Λύρατζη σε κόρνερ, ενώ στο 50′ ο Πασχαλάκης απέκρουσε ωραίο δυνατό σουτ του Ισακσεν.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους διαδρόμους, περιορίζοντας τους Θεσσαλονικείς.

Στο 90′ ένα μακρινό δυνατό σουτ του Τσαρλς βρήκε τη συμβολή των δοκών του Πασχαλάκη και ο ΠΑΟΚ απέφυγε το δεύτερο γκολ.

Οι Δανοί κράτησαν το 1-0 μέχρι το τέλος που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης και με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη.

Κίτρινες: Ονιεντίκα, Μιτρίτσα, Σβαμπ, Κρέσπο.

Mίντιλαντ (Μπο Χένρικσεν): Ολαφσον, Άντερσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Ντιρ (60′ Παουλίνιο) Ονιεντίκα, Εβάντερ (60′ Μάγιερ), Ίσακσεν(69′ Τσαρλς), Σίστο (82′ Μαρόνυ), Μπρουμάδο (69′ Λίντ).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (79′ Ελ Καντουρί), Τσιγγάρας, Σβαμπ (69′ Βιερίνια), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (46′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (79′ Σοάρες), Άκπομ (84′ Τσόλακ).