Αταλάντα-Ολυμπιακός: Πλήρωσε το δεύτερο ημίχρονο και παίζει την πρόκριση στο Καραϊσκάκη

Ηττήθηκε από την Αταλάντα ο Ολυμπιακός και θα παίξει την πρόκριση στο «Καραϊσκάκη».

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο για τον πρώτο αγώνα των play offs του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο δεν ήταν είχαν την κατοχή της μπάλας μεν, αλλά ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ωστόσο οι Μπεργκαμάσκι ανέβασαν την απόδοσή τους και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Το σκορ για τους Πειραιώτες άνοιξε Τικίνιο Σοάρες στο 16’, ενώ για την Αταλάντα σκόραρε ο Τζιμσίτι στο 61’ και στο 64’ κάνοντας την ανατροπή.

Πλέον όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του Φαλήρου την επόμενη Πέμπτη, 24 Φεβρουαρίου. Στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ, συνεπώς ο Ολυμπιακός για να προκριθεί θέλει νίκη με δύο γκολ διαφορά, είτε στην κανονική διάρκεια, είτε σε ενδεχόμενη παράταση.

Το ματς

Με 5-4-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στο τέρμα, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ αμυντική τριάδα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ στα πλάγια, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά στο κέντρο, Μασούρας, Ονιεκούρου στα άκρα και ο Τικίνιο στην κορυφή.

Στο 8’ οι Ιταλοί κυκλοφόρησαν την μπάλα, ο Ντε Ρόουν πλαγιοκόπησε και έστρωσε για τον Μούριελ, ο οποίος αστόχησε με πλασέ από καλή θέση.

Ο Ολυμπιακός ο οποίος μπήκε στο ματς χωρίς φόβο, προηγήθηκε στο 16ο λεπτό. Ο Ονιεκούρου κουβάλησε τη μπάλα, μοίρασε στον Μασούρα, αυτός έδωσε στον Τικίνιο, ο οποίος έπιασε απίθανο φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή (και ενώ γλιστρούσε) και σκόραρε για το 0-1.

Στο 24’ ο Μουριέλ σούταρε, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει. Στο 30’ ο Ντε Ρόουν σούταρε άστοχα.

Στο 34’ ο Ονιεκούρου έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά ενώ ήταν μόνος του έπιασε ένα απελπιστικά κακό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ενώ δύο λεπτά μετά, ο Πάσαλιτς έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 45’ ο Πεσίνα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υπήρξε οφσάιντ και έτσι δεν μέτρησε. Παρόλα αυτά, ήταν μια φάση στην οποία η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κακή αντίδραση.

Στο 50’ ο Μπογκά σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Βατσλίκ να πέφτει στα αριστερά του και να αποκρούει. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τσέχος τερματοφύλακας έβγαλε απευθείας φάουλ του Μαλινόφσκι από πλάγια θέση.

Το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα έφερε την ανατροπή των Ιταλών. Στο 61’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζιμσίτι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Δευτερόλεπτα μετά, στο 63’ ύστερα πάλι από κόρνερ και μετά από αλλεπάλληλες κόντρες και πάλι ο Τζιμσίτι με κοντινό σουτ έκανε την ανατροπή και το 2-1.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει αντίδραση. Στο 77’ ο Μαντί Καμαρά έδωσε στον Αγκιμπού, ο οποίος ενώ ήταν φάτσα με τον γκολκίπερ έχασε το κοντρόλ και στο 79’ όταν το σουτ του Εμβιλά πέρασε εκτός.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87’ Χάντεμπερ), Ντε Ρόουν (72’ Φρόιλερ), Πεσίνα (46’ Κουπμάινερς), Πετζέλα, Μαλινόφσκι (65’ Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46’ Μπογκά)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (85’ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Μασούρας (64’ Μ. Καμαρά), Ονιεκούρου (85’ Λόπες), Τικίνιο (72’ Ελ Αραμπί)