Μίτσελ: “Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα”

Οι δηλώσεις του Μίτσελ μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού στην Τούμπα.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με τον προπονητή των Πειραιωτών, Μίτσελ, να μιλά για την εξέλιξη του παιχνιδιού, αλλά και για τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίτσελ:

Είστε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο και πάλι ξεχώρισε ο Πασχαλάκης;
Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι αλλά στη συνέχεια ελέγξαμε το ματς και δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, όπως και ο ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι απ’ ότι στο δεύτερο. Ο Πασχαλάκης είναι ένας παίκτης ο οποίος πάντα μας βοηθάει και είναι λογικό σε ένα τέτοιο παιχνίδι με τέτοια ένταση να χρειαζόμαστε έναν τερματοφύλακα ο οποίος θα μπορεί να σταθεί στο ύψος του αγώνα. Ο Πασχαλάκης μας βοήθησε αρκετά, ιδιαίτερα στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα όταν και δεχτήκαμε πίεση. Ωστόσο από το σημείο που χρειάστηκε να βγάλουμε τον Χάμες από το παιχνίδι γιατί αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις δεν είχαμε τόσο καλά τον έλεγχο, αλλά είμαστε ευχαριστημένοι από τη λειτουργία που είχε η ομάδα στις γραμμές της.

Σκεφτήκατε καθόλου να μη βάλετε τον Πασχαλάκη επειδή έπαιζε κόντρα στην πρώην του ομάδα; Ένα σχόλιο για τον διαιτητή του αγώνα.
Δεν το σκεφτήκαμε καθόλου αυτό, έχουμε αποφασίσει εδώ και καιρό ότι ο Πασχαλάκης είναι ο τερματοφύλακας μας για το πρωτάθλημα και έτσι θα κάναμε και τώρα. Γενικότερα δε σχολιάζω τους διαιτητές πέρα αν έχω να πω κάτι καλό, πολλές φορές έχω πει και θα το πω και τώρα ότι θα μου άρεσε σε τέτοια παιχνίδια να μπορούσαμε να έχουμε Έλληνες διαιτητές, ποτέ όμως εγώ δεν παραπονιέμαι για τους διαιτητές.

Ίσως περιμέναμε από τις δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά να ρισκάρουν περισσότερο για τη νίκη, ο ΠΑΟΚ το έκανε ο Ολυμπιακός όχι, πιστεύετε θα έπρεπε να το κάνει και η ομάδα σας;
Πραγματικά λυπόμαστε αν δεν άρεσε σε κάποιον το παιχνίδι που κάναμε, σε όλα τα παιχνίδια πηγαίνουμε για τη νίκη, στο Καραϊσκάκη παίξαμε καλύτερα πήγαμε για τη νίκη αλλά καταλήξαμε να χάσουμε το ματς. Πάντα πηγαίνουμε για τη νίκη, αλλά τα σχέδιά σου δε βγαίνουν πάντα όλα στους αγώνες γιατί έχεις απέναντί σου και έναν αντίπαλο. Στα τελευταία 10-15 λεπτά ο ΠΑΟΚ μας πίεσε περισσότερο και είχε περισσότερες δυνάμεις, αυτό όμως δε σημαίνει πως στο υπόλοιπο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν προσπάθησε για να πάρει κάτι καλύτερο από τον αγώνα. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θεωρώ ότι είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Προβληματίζεστε πως ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη σε ένα μεγάλο ματς του πρωταθλήματος, με ομάδα που είστε κοντά στη βαθμολογία;
Όταν παίζεις πάντα έχεις απέναντί σου και έναν αντίπαλο, πάντα εμείς πηγαίνουμε για τη νίκη και προσπαθούμε για το καλύτερο. Υπάρχουν ακόμη πολλές αγωνιστικές μπροστά μας και θα δούμε καλύτερα αποτελέσματα από το αποψινό, φυσικά και ήρθαμε εδώ για τη νίκη και περισσότερους βαθμούς. Μας ικανοποιεί το γεγονός πως είμαστε κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και σίγουρα θα προσπαθήσουμε για κάτι καλύτερο στη συνέχεια. Ως προπονητής ξέρω ότι πάντα έχω την επιθυμία της νίκης και έτσι σχεδιάζω τα παιχνίδια. Σας θυμίζω πως ξεκινήσαμε τη χρονιά με ένα μεγάλο βαθμολογικό μειονέκτημα, το έχουμε μειώσει και είμαστε μέσα στις τέσσερις ομάδες οι οποίες διεκδικούν το πρωτάθλημα. Πάντα σχεδιάζουμε τους αγώνες μας για να κερδίζουμε, δεν έχει να κάνει αν είσαι ικανοποιημένος από ένα παιχνίδι, αλλά να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο.

Η αλλαγή του Χάμες οφείλεται σε κάποιον τραυματισμό;
Ναι στο ημίχρονο μας ανέφερε πως έχει κάποιες ενοχλήσεις στο δικέφαλο και προτιμήσαμε να τον προστατεύσουμε γιατί είναι σημαντικός παίκτης για εμάς και δε θέλαμε να ρισκάρουμε για να τον χάσουμε στη συνέχεια.