Μίτσελ: “Οι παίκτες πιστεύουν στις δυνατότητές τους”

Οι δηλώσεις του Μίτσελ μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Άρη, με τον προπονητή των Πειραιωτών, Μίτσελ να στέκεται στη θέληση των ποδοσφαιριστών του, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίτσελ:

Ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, πόσο ικανοποιημένος είστε από την προσπάθεια των παικτών σας και την εικόνα της ομάδας;
Ήταν το πιο σκληρό παιχνίδι απ’ όταν έχω έρθει στον Ολυμπιακό. Ξέρουμε πως ο Άρης είναι ένας αντίπαλος που δεν επιτρέπει στην ομάδα που έχει απέναντί της να παίζει σωστά, γιατί έχει αρκετή ποιότητα ειδικά από το κέντρο και μπροστά. Στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε κάτι λάθος, αλλά δεν ήταν αυτό που θέλαμε, μας έλειπε η ένταση και είχαμε περισσότερη ηρεμία απ’ όση έπρεπε. Στο ημίχρονο συζητήσαμε, έπρεπε να αλλάξουμε την εικόνα μας, φωνάξαμε και λίγο, αλλά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που θέλαμε και ό,τι συνέβη στο γήπεδο ήταν χάρη στους ποδοσφαιριστές μας.

Την Τετάρτη ο Ολυμπιακός θα παίξει απέναντι στον Άρη για το Κύπελλο, θα υπάρξει κάποια διαφορετική προσέγγιση του αγώνα;
Αφήστε με να απολαύσω τη σημερινή νίκη, δεν μπορώ να αναπνεύσω ακόμα (γέλια). Θα αξιολογηθεί η κατάσταση κάποιων ποδοσφαιριστών, έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα αλλάξει όλη η ομάδα. Με ενδιαφέρει η διοργάνωση και φυσικά με ενδιαφέρει να έχει ο Ολυμπιακός νίκες.

Είδαμε στο τέλος του αγώνα την ομάδα να πανηγυρίζει μαζί με τον κόσμο σαν μία οικογένεια. Τελικά ο προπονητής Μίτσελ είναι ένας προπονητής ο οποίος ξέρει μπάλα ή το έχει με τη διαχείριση;
Ήμουν χαρούμενος στο τέλος του αγώνα και για αυτό αγκάλιασα όλους τους παίκτες. Είμαι όμως ακόμη περισσότερο χαρούμενος γιατί οι παίκτες πιστεύουν στις δυνατότητές τους και πιστεύουν ότι διεκδικούν ακόμη το πρωτάθλημα. Δεν ξέρω αν είμαι διαχειριστής, αν είμαι προπονητής, ή αν είμαι καλός. Ξέρω ότι αγαπάω το άθλημα, είναι η ζωή μου και μου αρέσει ότι βλέπω τους φιλάθλους μας ξανά στο πλευρό μας, πάντα ήταν αλλά τώρα είναι ακόμη περισσότερο. Το είδαμε στο Βόλο, το είδαμε και απόψε, με γεμίζει να βλέπω τον κόσμο χαρούμενο, δεν ξέρω αν κάνω κάτι καλά, αλλά ξέρω ότι το αγαπάω και είναι η ζωή μου. Μπορεί το χρώμα των μαλλιών μου και οι ρυτίδες να μην το δείχνουν, αλλά απολαμβάνω το ποδόσφαιρο.

Στα προηγούμενα ματς είδαμε τον Μασούρα να χάνει αρκετές ευκαιρίες, πως ήταν ψυχολογικά πριν τον αγώνα και αν τον βλέπατε ότι το πίστευε πως θα μπει στον αγώνα και θα κάνει τη διαφορά.
Ο Μασούρας είναι ακούραστος, δε σταματάει ποτέ. Είναι ένας παίκτης ο οποίος δεν κουράζεται ποτέ, κάποιες φορές τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά για τον ίδιο, αλλά δε σταματάει ποτέ, συνεχίζει και αυτό είναι ευλογία για τον κάθε προπονητή να έχει έναν τέτοιον παίκτη. Δεν έχει ποτέ πτοηθεί από τον ανταγωνισμό που υπάρχει στην ομάδα, πάντα προσπαθεί και ζητάει την ευκαιρία να βοηθήσει και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Τώρα αντικατέστησα τον Φορτούνη με τον Μασούρα, την προηγούμενη φορά ο Μασούρας αντικατέστησε τον Φορτούνη, αυτό σημαίνει ότι έχουμε έτοιμους ποδοσφαιριστές να βοηθήσουν.