Μοιρασιά βαθμών στους Ζωσιμάδες, ήρωας ο Κνετ

Έ-χ-ασε την ευκαιρία για την νίκη ο Παναιτωλικός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, στους «Ζωσιμάδες» και στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδος, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός κόλλησαν στην λευκή ισοπαλία 0-0.  Καθώς αμφότερες οι ομάδες δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν τις εστίες των Κνετ και Χουτεσιώτη. Ο Κνετ όπου χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα ειδικά κόντρα στον Λέο. Ο ΠΑΣ σε δυο περιπτώσεις έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο πρώτα πέντε λεπτά του πρώτου μέρους και οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά με πολλές μονομαχίες. Το πρώτο σουτ της αναμέτρησης το έκανε ο Παναιτωλικός με τον Ντίας στο 6’ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Στην συνέχεια ο ΠΑΣ πήρε κατοχή και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κνετ. Στο 14’ ο Αυστριακός τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του από τετ-α-τετ του Λεο . Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τον κλεισμένο Παναιτωλικό. Στο 22’ ο Παντελάκης ήταν άστοχη η κεφαλιά του, από το φάουλ του Σαλιάκα.

Στο 24’ Λιάσος και Σαλιάκας δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κνετ. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο «Άγιαξ της Ηπείρου» διατηρούσε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε εκ νέου στο 32’με το σουτ στα σώματα του Νάουμετς, οχτώ λεπτά αργότερα ο Ελευθεριαδης τράνταξε το δοκάρι . Λίγο πριν το τέλος οι Αγρινιώτες με τον Αριγίμπι προσπάθησαν να κάνουν την παρουσία τους αισθητή αλλά ο Βέργος που ακούμπησε τελευταίος υποδείχτηκε σε αντικανονική θέση. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ φαινόταν ότι συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά τα «καναρίνια» ισορρόπησαν τον αγώνα.

Στο 53’ ο Γιάκολις σέντραρε επικίνδυνα  ο Βέργος πετάχτηκε αλλά  έδιωξε ο Παντελάκης. Στο 57’ ο Λεο προσπάθησε να κάνει την ζημία όμως κόπηκε. Ένα λεπτό αργότερα Αριγίμπι έκανε σουτ  ο Χουτεσιώτης έσωσε την ομάδα του. Στο 66’ ο Λεο νικήθηκε από τον Κνετ. Στο 67’ ο Βάντερσον δεν μπόρεσε να ανοίξει ο σκορ καθως η μπάλα πέρασε αουτ.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι, για μαρκάρισμα του Μεντόσα στον Καρτάλη σωστά δεν υποδείχτηκε η εσχάτη των ποινών διότι ο Καρτάλης πάτησε τον παίκτη του Παναιτωλικού.

Στα τελευταία  λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΣ αύξησε την πίεση έχοντας δοκάρι στο 85’ με την κεφαλιά του Παντελάκη. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες να παραμένουν χωρίς νίκη.

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει 4 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ έχει 9 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας (74′ Οικονομόπουλος), Παντελάκης, Κάργας, Πίρμαν, Σιόντης, Λιάσος (74′ Ντομίνγκεθ), Νάουμετς (61′ Καρτάλης), Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό.

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης (72′ Μαλής), Βάντερσον, Ντάλσιο (90’+2′ Τσιγγάρας), Ντίας, Αριγίμπι (65′ Μάζουρεκ), Γιάκολις, Μεντόσα (90’+2′ Ντουάρτε), Βέργος.