Μοιρασιά στο Αγρίνιο

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Παναιτωλικός είχε μείνει με 10 παίκτες από το 17΄ (αποβλήθηκε ο Βάντερσον) έμεινε «όρθιος» απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και απέσπασε το δεύτερο βαθμό στο πρωτάθλημα (1-1)

Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που είχαν την κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν, ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Αγρινίου ισορρόπησε το ματς, έφτασε στην ισοφάριση, ενώ έχασε ευκαιρίες (ειδικά με τον Αριγίμπι) για να πάρει και τη νίκη.

Για τον Αστέρα Τρίπολης άνοιξε το σκορ ο Χερόνιμο Μπαράλες στο 45’+1’ και για τον Παναιτωλικό ισοφάρισε ο Γκμπόλι Αριγίμπι στο 54.

Με 10 παίκτες τελείωσε τον αγώνα ο Παναιτωλικός, λόγω αποβολής του Βάντερσον στο 17ο λεπτό.

Στο 7ο λεπτό, ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Μουνάφο. Μπήκε από τα δεξιά, σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 15’ ο Βάντερσον ανέτρεψε τον Κρέσπι. Ο διαιτητής αρχικά έδωσε πέναλτι και κίτρινη κάρτα, ωστόσο ύστερα από έλεγχο του VAR τελικά έδωσε φάουλ εκτός περιοχής και κόκκινη στον Βάντερσον, με τον Παναιτωλικό να μένει με 10 παίκτες.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Αστέρας προηγήθηκε. Ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 54’ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε. Ο Αριγίμπι εκτέλεσε φάουλ από τα 35 μέτρα, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, κάνοντας το 1-1.

Στο 66’ ο Κώτσιρας σούταρε από διαγώνια θέση, με τη μπάλα να περνά χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (70΄ Μεντίνα), Λιάβας, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Τσιγγάρας (70΄ Ταχάρ), Ντάλσιο, Ντίας, Μάζουρεκ (84΄ Μεντόσα), Αριγίμπι, Ματσόλα (90΄+1 Βέργος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε (80΄ Ιγκλέσιας), Α. Ριέρα (80΄ Γκόμεζ), Σίτο (69΄ Αλί Μπαπμπα), Ρέγκις (569΄ Τιλίκα), Μπαράλες