Δίκαιη μοιρασιά στο «Έλαντ Ρόουντ», 4X4 η Έβερτον

Λιντς και Σίτι έμειναν στην ισοπαλία, ενώ η Έβερτον διεύρυνε το εντυπωσιακό σερί της με νίκη επί της Μπράιτον.

Σε μία ματσάρα που «έπεσαν» κορμιά και υπό καταρρακτώδη βροχή, Λιντς και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Εντυπωσιακή η ομάδα του Μπιέλσα, κατάφερε να σταματήσει την ομάδα του Γκουαρδιόλα και την υποχρέωσε σε δεύτερη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα.

H πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν από κερδισμένο φάουλ του Στέρλινγκ, ο Ντε Μπρούιν που ανέλαβε την εκτέλεση αιφνιδίασε τον Μεσλιέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Λιντς.

Νέα καλή στιγμή για την Σίτι ήταν αυτή στο 10ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ντε Μπρούιν κόντραρε στον Κοχ και κατέληξε σε κόρνερ. Από το εκτελεσμένο κόρνερ, ο Ρούμπεν Ντίας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μεσλιέ.

Στο 14’ ο Αλιόσκι κέρδισε στον αέρα τον Γουόκερ, πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η προσπάθεια του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του έξαλλου με τον συμπαίκτη του, Έντερσον.

Δύο λεπτά μετά, ο Στέρλινγκ απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Φεράν Τόρες, επιχείρησε το σουτ, το οποίο αποσόβησε με το σώμα ο Ντάλας.

Η ομάδα του Ισπανού τεχνικού, στο 17ο λεπτό, άνοιξε το σκορ με τον Στέρλινγκ που εκτέλεσε τον τερματοφύλακα της Λιντς με ωραίο φαλτσαριστό σουτ για το 0-1.

Οι «πολίτες» άλλαξαν ταχύτατα την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Στέρλινγκ τροφοδότησε τον Φόντεν, αλλά ο Άγγλος επιθετικός έκανε άσχημο πλασέ με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

Στο 37’ οι ποδοσφαιριστές του Μπιέλσα, κυκλοφόρησαν πολύ ωραία τη μπάλα σε μικρό χώρο και ο Ντάλας πάτησε περιοχή, υπό την ασφυκτική πίεση του Γουόκερ έκανε το πλασέ, ο Έντερσον όμως απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Φόντεν με ωραία ενέργεια στο 39ο λεπτό, εξαπέλυσε το σουτ αλλά έφυγε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, τα «παγώνια» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Άιλινγκ εκμεταλλεύτηκε το λανθασμένο κοντρόλ του Μεντί, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας παρόλα αυτά προέβη σε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.

Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 0-1. Καλύτερη και κυρίαρχη η ομάδα του Γκουαρντιόλα στα πρώτα 30’, δίκαια προηγήθηκε. Αντίθετα η Λιντς μετά το γκολ που δέχθηκε, ανέβασε στροφές και είχε δύο καλές στιγμές, οι οποίες σταμάτησαν στον Έντερσον.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ροντρίγκο που πέρασε σαν αλλαγή πριν κάποια λεπτά, είχε δοκάρι στο 58’.

Μόλις ένα λεπτό και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Έντερσον, ενώ μπορούσε να μπλοκάρει την μπάλα, αποφάσισε να διώξει, όμως έκανε λάθος, ο Ροντρίγκο το εκμεταλλεύτηκε και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 64’ ένα διαγώνιο σουτ του Ντε Μπρούινε με το δεξί κατέληξε έξω από το αριστερό δοκάρι του Μεσλιέ.

Πάλι ο Ροντρίγκο στο 69’ είχε μοναδική στιγμή να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδα του Μπιέλσα, την κεφαλιά του όμως απέκρουσε με υπερένταση ο Βραζιλιάνος κίπερ, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Στο 72ο λεπτό ο Στέρλνινγκ ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και στο τετ α τετ ο Μεσλιέ έπεσε στα πόδια του, μπλοκάροντας την μπάλα.

Ο Φερναντίνιο έκανε το μακρινό σουτ, πολύ πάνω από την εστία του Μεσλιέ στο 82’.

Στο 86ο Μπάμφορντ βγήκε ολομόναχος σε τετ α τετ με τον Έντερσον, απέκρουσε έξοχα ο Βραζιλιάνος.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και ο Μάικ Ντιν σφύριξε με το ματς που τελείωσε 1-1.

Τελικό αποτέλεσμα: Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Λιτνς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Φίλιπς, Κόστα, Αλιόσκι (46’ Πόβεδα), Κλιτς (77’ Ντέιβις),  Ντάλας, Μπάμφορντ, Ρόμπερτς (55’ Ροντρίγκο).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Μεντί (72’ Άκε), Ρόντρι, Τόρες (65’ Σίλβα), Φόντεν, Ντε Μπρούιν, Μαχρέζ (78’ Φερναντίνιο), Στέρλινγκ.

Έβερτον – Μπράιτον 4-2

Για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League, μία εκπληκτική Έβερτον συνέτριψε με 4-2 την Μπράιτον και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, όντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ και μία ασίστ ο τρομερός Χάμες Ροντρίγκες.

Τελευταία φορά που η Έβερτον άρχισε με 4/4 νίκες στο τέλος της σεζόν κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Έφτασε τις επτά σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις για δεύτερη φορά έπειτα το 1987.

Το ματς:

Τα «ζαχαρωτά» έκαναν το 1-0 στο 17ο λεπτό με τρομερή κεφαλιά του φορμαρισμένου Κάλβερτ Λιούιν, που νίκησε τους ψηλούς αμυντικούς της Μπράιτον, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Σίγκουρτσον.

Οι «γλάροι» από το πουθενά, απάντησαν στο 40ο λεπτό με τον Μωπαί, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Πικφορντ σε αδύναμο σουτ του Τροσάρ, εκείνος τρύπωσε ανάμεσα στον Γέρι Μίνα και τον Άγγλο τερματοφύλακα και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Τεράστια ευθύνη του Τζόρνταν Πικφορντ. Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου, η Έβερτον πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 45+3’.

Ο Χάμες εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά ο Μίνα έγραψε το 2-1. Ο Χάμες στο 52’ έκανε το 3-1 από ασίστ του Ιγουόμπι. Στο 70’ ο Κολομβιανός υποδέχθηκε άψογα την πάσα του Ντουκουρέ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Μπισούμα στις καθυστερήσεις του ματς, στο 90+2’ με ένα έξοχο σουτ από τα 25 μέτρα, νίκησε τον Πικφορντ για το τελικό 4-2.

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι): Πίκφορντ, Κόουλμαν (58 Ντελφ), Κιν, Μίνα, Ντίνι, Ντουκουρέ, Ντέιβις, Σίγκουρτσον, Ροντρίγκες ( 78’ Γουόλκοτ), Ρισάρλισον (25’ Ιγουόμπι), Κάλβερτ – Λιούιν.

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ): Ράιαν, Ντανκ, Ουάιτ, Ουέμπστερ, Λάμπτεϊ (46’ Φελτμαν), Μπισουμά, Αλσάτε (82’ Γκροος), Μαρκ, Τροσάρ, Μωπαί, Κόνολι (66’ Λαλάνα).