Μοιρασιά βαθμών στο Αγρίνιο

Χωρίς νικητή ο αγώνας μεταξύ του ΟΦΗ και του Παναιτωλικού.

Για την 6η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με τον ΟΦΗ η ομάδα του Αγρινίου καλείται να διορθώσει τον κακό του εαυτό καθώς παραμένει χωρίς νίκη στην εφετινή διοργάνωση , αντίθετα οι Κρητικοί κατέγραψαν την τρίτη συνεχή ισοπαλία, μετά τα παιχνίδια με Λαμία (2-2) και Ατρόμητο (1-1).

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5΄ οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να κάνουν την ζημία στον Μπάουμαν με το μακρινό σουτ του Ζοάο Πέδρο που μπλόκαρε σε δύο χρόνους ο τερματοφύλακας των Κρητικών . Τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ στο 10’ από εκτέλεση κόρνερ του Χουάνπι ο Ζοάο Πέδρο βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Μαλή, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε δέκα λεπτά αργότερα και έφερε το ματς στα ίσια με δράστη τον  Φελίπε Λουίζ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και ως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο αγώνας ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές αλλά όχι ιδιαίτερα απειλητικές στιγμές απέναντι στην αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη  ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά έχοντας  διπλή ευκαιρία  Στο 48’ η άμυνα του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε ταχύτητα τον Μπάκιτς, που βγήκε στην πλάτη τους από πάσα του Γκλάζερ και σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επιστροφή ο Φελίπε σούταρε μόλις άστοχα.

Το σύνολο του Νταμπράουσκας ξεκίνησε έχοντας την κυριαρχία ψάχνοντας  το γρήγορο προβάδισμα και λίγο έλειψε να το πετύχει σε νέα μεγάλη φάση, δύο λεπτά μετά την προηγούμενη, όταν ο Μπάκιτς βρήκε με συστημένη σέντρα τον Φελίπε στην περιοχή, εκείνος έκανε την κεφαλιά και ο Καπίνο κράτησε το 1-1 με σπουδαία επέμβαση.

Στο 62΄ ο Πέρες σούταρε πάνω από το δοκάρι, στο 64΄ ο Ζοάο Πέδρο δεν κατόρθωσε να βρει την εστία από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 71΄ ο ίδιος είδε το τελείωμά του να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Τα «καναρίνια» πίεζε αλλά ο Μπάουμαν κρατούσε όρθια την ομάδα του. Στο 79’ και από εκτέλεση κόρνερ του ΟΦΗ οι Αγρινιώτες έβγαλαν μια υποδειγματική κόντρα, ο Σενγκέλια έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντουάρτε αλλά εκείνος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 81΄ νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Σενγκέλια έκανε την κούρσα και σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μπάουμαν απέκρουσε στη γωνία του και στη συνέχεια της φάσης ο Πέδρο δεν τα κατάφερε από πολύ κοντά.

Ο ΟΦΗ φάνηκε για πρώτη φορά μετά το 50΄ τρία λεπτά πριν τη λήξη του 90λεπτου, με τον Καπίνο να σώζει σε κεφαλιά του Λαμπρόπουλου, ενώ στο 90΄+1 νέα κεφαλιά, από τον Μοσκέρα, έστειλε την μπάλα δίπλα από την εστία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας (58΄ Λιάβας), Μαλής, Ντουάρτε, Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι (52΄ Ξενιτίδης), Βοΐλης (52΄ Σενγκέλια), Ντίαζ (52΄ Ντουάρτε), Ζοάο Πέδρο (88΄ Καρέλης).

ΟΦΗ: (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Πασαλίδης (70΄ Λαμπρόπουλος), Γκαγέγκος (70΄ Μοσκέρα), Βούρος, Καρώ, Θοράρινσον (70΄ Αμπαντά), Φελίπε (84΄ Τοράλ), Μεγιάδο, Γκλάζερ (78΄ Νέιρα), Μπάκιτς.