Μοιράστηκαν βαθμούς ο Παναιτωλικός και ο Αστέρας

Για την 8η αγωνιστική της Σουπερ Λίγκ ο Παναιτωλικός κόλλησε στην ισοπαλία 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο. Με τους Αγρινιώτες να μην καταφέρνουν την τρίτη τους σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Με τον Αστέρα να παίρνει τον πρώτο βαθμό μακριά από την Τρίπολη.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες αρκέστηκαν στις μάχες στην μεσαία γραμμή με ελάχιστες ευκαιρίες γκολ. Ο Αστέρας έδειξε ότι υπάρχει στο γήπεδο στο 8΄με τον Μανιά να απειλεί με την άστοχη λόμπα. Ενώ η δεύτερη ευκαιρία των «αρκάδων» ήταν στο 30΄το αδύναμο σουτ του Βαλιέντε με τον Κυριακίδη να μπλοκάρει εύκολα . Οι Αγρινιώτες λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο απείλησε με τον Μάζουρεκ αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, σκορ που αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του ματς.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, ήταν πιο επικίνδυνη με δυο απανωτές ευκαιρίες με δράστες τους Τσιλιανιδη στο 48΄και Τονσο στο 55΄. Στην συνέχεια η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έδειξε σημάδια ζωής με το δοκάρι στο σουτ του Μανά στο 63΄ωστοσο ο Φωτιάδης δεν έδωσε το κόρνερ παρόλο που η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ιγκλέσιας. Στο 66΄τα «καναρίνια» πέρασαν μπροστά στο σκορ με την εκτέλεση φαουλ του Μοράρ, με τον Ρουμάνο να πετυχαίνει το 5 ο γκολ της σεζόν.  Στην συνέχεια του αγώνα ο Αστέρας στο 67΄ζήτησε πέναλτι στο γύρισμα του Μανιά, ενώ στο 70΄ο Τόνσο ανησύχησε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν το βαθμό τις ισοπαλίας με δράστη τον Καλτσά .

Πλέον ο Παναιτωλικός είναι στην 8η θέση με 12 βαθμούς, ενώ Αστέρας Τρίπολης έμεινε στην 14η θέση με 5 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός : Κυριακίδης, Μαρινάκης, Πάουλο (46′ Ουίλιαν), Μάζουρεκ, Μοράρ (75′ Καμαρά), Ντίας, Ρότσα, Μάλης, Άργκους, Λουσέρο, Μάνα (81′ Χαντάκιας).

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Βλάχος (45’+1′ Κώτσιρας), Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο (72′ Δουβίκας), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (61′ Φερνάντες), Μανιάς.