Ματσάρα και deja-vu για Ατρόμητο!

Ο Ατρόμητος με γκολ στο τέλος, ισοφάρισε σε 2-2 κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, για την 8η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Ένα τρομερό ματς με πολλά γκολ και φάσεις, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα τέρματα πέτυχαν για τον Πανιώνιο οι Κόρμπος και Μασούρας, ενώ για τον Ατρόμητο ο Κουλούρης και αυτογκόλ του Μπανανά(?). Δύο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Θύμισε το περσινό παιχνίδι που έγινε με το ίδιο τρόπο, πάλι στο τέλος ισοφάρισε ο Ατρόμητος. Πλέον οι Περιστεριώτες έχουν 20 π, ενώ ο Πανιώνιος με 8π.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα άνηκε στον Πανιώνιο. Στο 2ο λεπτό, σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους τους παίκτες του Πανιωνίου, χωρίς να μπορέσει να την σπρώξει κάποιος στα δίχτυα, τελικά η άμυνα του Ατρομήτου απομάκρυνε.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Η σημαντικότερη έγινε στο 15ο λεπτό για τον Πανιώνιο. Ο Σπιριντόνοβιτς έβγαλε ωραία πάσα στον Μασούρα, ο οποίος από το ύψος της περιοχής, δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγερι, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ιδιαίτερα δραστήριος για τον Ατρόμητο ο Μπρούνο, ο οποίος δημιουργούσε αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Στο 21ο λεπτό σέντρα από τα δεξιά του Μπρούνο, όμως ο Κουλούρης αφύλακτος, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Πανιώνιος έδειχνε απειλητικός και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 30ο λεπτό. Μετά από ωραία συνεργασία του Κόρμπου και του Ντουρμισάι, έκαναν το «1-2» και ο αρχηγός των «κυανέρυθρων», με ωραία λόμπα, νίκησε τον Μέγερι, κάνοντας το 1-0.

Οι Περιστεριώτες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και απάντησαν στο 35ο λεπτό με τον Κουλούρη. Μετά από σέντρα του Γιαννούλη, ο Ρισβάνης πήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια της φάσης, ο Κουλούρης με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (36’), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ανατροπή. Με πρωταγωνιστή ξανά τον Κουλούρη, μέσα από την περιοχή, επιχείρησε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι (δεν πέρασε την γραμμή).

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ουγκράι με ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πάτησε περιοχή, όμως το διαγώνιο σουτ του, το απέκρουσε σωτήρια ο Κότνικ.

Στο 45’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Σπιριντόνοβιτς, όμως το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Το ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο και τον Ατρόμητο ισόπαλους (1-1), σε ένα γεμάτο παιχνίδι με γκολ και φάσεις εκατέρωθεν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό. Ο Ατρόμητος έφτανε στην περιοχή του Πανιωνίου, όμως αδυνατούσε να τελειώσει τις φάσεις.

Από το 60ο λεπτό και μετά, ο ρυθμός έπεσε, με το παιχνίδι να είναι ανοικτό και με αρκετές εναλλαγές.

Στο 82’ ένα σουτ του Μασούρα, έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μέγερι.

Στο 87’ ο Ατρόμητος έχασε την ευκαιρία του αγώνα! Ο Βασιλακάκης δίνει έτοιμο γκολ στον Κουλούρη που αστοχεί από τα δύο μέτρα!

Στην επόμενη φάση, η μπάλα τιμώρησε τον Ατρόμητο και σε αντεπίθεση του Πανιωνίου, η άμυνα έκανε το λάθος, με την μπάλα να φτάνει στον Μασούρα και με διαγώνιο σουτ, έκανε το 2-1 (88’).

Στο 89’ οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, όμως μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι.

Στην τελευταία φάση, ο  Ατρόμητος ισοφάρισε σε 2-2 μετά από προβολή του Κωτσόπουλου, η μπάλα κόντραρε στον Μπανανά και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Κόρμπος, Ντουρμισάι, Μπανανά, Πίρις – Σάκιτς, Ρισβάνης, Βασιλακάκης, Γιαννούλης

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Κότσιτς, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος (72’ Πίρις), Οικονομίδης (62’ Μανθάτης), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Ντομίνγκες, Ντουρμισάι (76’ Τσιλούλης)

Ατρόμητος (Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Μπουσούλατζιτς, Κιβρακίδης, Ουγκράι (77’ Κωτσόπουλος), Μούγιακιτς (68’ Βασιλακάκης), Κουλούρης, Μπρούνο, Ρισβάνης, Γιαννούλης