Monaco GP: Pole Position στην… έδρα του ο Λεκλέρκ

Ο Μονεγάσκος Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari κατέγραψε τον ταχύτερο γύρο και κατέκτησε την pole position στα δοκιμαστικά του Grand Prix του Μονακό

Την 8η pole position στην καριέρα του κατέκτησε ο Σαρλ Λεκλέρκ, φέρνοντας την Ferrari στην πρώτη θέση της σχάρας εκκίνησης.

O Μονεγάσκος όμως είχε ατύχημα στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα των κατατακτήριων δοκιμών, με αποτέλεσμα να «κλείσει» τον δρόμο. Αυτό το ατύχημα μπορεί να στοιχήσει τον οδηγό της Ferrari.

Εάν οι τεχνικοί της Ferrari (που κατέκτησε την πρώτη pole position μετά από 2 χρόνια) επισκευάσουν εγκαίρως το μονοθέσιο του (με βάση τους κανονισμούς) ο Λεκλέρκ θα εκκινήσει την Κυριακή (23/05) απ’ την πρώτη θέση μπροστά απ’ τον Ολλανδό Μαξ Φερστάπεν (Red Bull), ενώ από τη δεύτερη σειρά θα ξεκινήσουν ο Φινλανδός Βαλτέρι Μπότας (Mercedes, 3ος) και ο Ισπανός Κάρλος Σάινθ (Ferrari, 4ος).

Αν ωστόσο, χρειαστεί να γίνουν αναγκαστικές αλλαγές στο μονοθέσιο του Λεκλέρκ (π.χ. κιβώτιο ταχυτήτων), θα χάσει θέσεις λόγω ποινής και η pole position θα περάσει στα χέρια του Φερστάπεν. Ο πρωτοπόρος του εφετινού πρωταθλήματος και επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Λούις Χάμιλτον (Mercedes) θα ξεκινήσει απ’ την 7η θέση.