Μόνο ντέρμπι δεν ήταν!

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό με 3-0 επί του Παναθηναϊκού για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Πολύ καλό ματς από τους Πειραιώτες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Γκιλιέρμε στο 8’, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 21’ και ο Καφού στο 90+1’.

Από την άλλη, αυτό ήτα το τελευταίο ματς για τους Γκίας Ζαχίντ και Χρήστο Δώνη από πλευράς Παναθηναϊκού.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1981-82, που οι δύο «αιώνιοι» έπαιξαν περισσότερα από δύο παιχνίδια στην ίδια σεζόν για τοπ πρωτάθλημα. Τότε ήταν το μπαράζ που έκρινε τον πρωταθλητή, ενώ φέτος υπάρχει ένα παιχνίδι ακόμα.

Ο Ολυμπιακός είναι 1ος με 75 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναίκός 4ος με 46, με τους “ερυθρόλευκους” να θέλουν ακόμη μία νίκη για την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς

Με σύστημα 4-3-3 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα στην άμυνα, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκη, Καμαρά στο κέντρο, τους Λοβέρα και Φορτούνη στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην επίθεση. Από την άλλη, ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-2-3-1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες και έφτασε στο 2-0.

Στο 2ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουρμπέλης έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 5’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Φορτούνης έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Ελαμπντελαουί που μπήκε από δεξιά, σέντραρε και η μπάλα μετά από διεκδίκηση του Καμαρά έφτασε στον λοβέρα. Αυτός έδωσε ωραία στον Γκιλιέρμε, που από τη γραμμή της περιοχής έκανε εξαιρετικό σουτ γράφοντας το 1-0.

Στο 18’, ο Σα βγήκε από την εστία του για να καθαρίσει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Χατζηγιοβάνης από πλάγια θέση έκανε μακρινό πλασέ, αλλά ο Καμαρά έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή. Στην αντεπίθεση, Φορτούνης και Ελ Αραμπί συνεργάστηκαν, με τον δεύετρο να βγάζει κάθετη μπαλιά στον Έλληνα χαφ, αλλά ο Χατζηθεοδωρίδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 21’ ήρθε το 2ο γκολ. Ο Φορτούνης έδωσε στον Μπουχαλάκη και αυτός στον Ελαμπντελαουί, ο οποίος σέντραρε από δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να εκτελεί με τη μία, κάνοντας το 2-0.

Στο 33’ ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε τάκλιν στον Καμαρά με τον Σιδηρόπουλο να του δείχνει κόκκινη κάρτα. Στη συνέχεια ωστόσο συμβουλεύτηκε το VAR, παίρνοντας πίσω την κόκκινη και δείχνοντας στον παίκτη κίτρινη κάρτα.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσιμίκας ανέβηκε, έβγαλε σέντρα από αριστερά για τον Ελ Αραμπί, ωστόσο η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Ένα λεπτό μετά, ο Λοβέρα μετά από προσποίηση, έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, που έδιωξε ο Διούδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, μιας και το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Ο Ολυμπιακός εμφανώς σκεφτόταν τον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο, με τον Καφού στο τέλος να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στο 67’ ο Χατζηγιοβάνης μπήκε στην περιοχή, με τον Σα να βγαίνει και να προλαβαίνει, ωστόσο υπήρχε οφσάιντ.

Στο 83’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και από πλάγια θέση, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 90’+1 ο Καφού με ωραίο φαλτσαριστό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 3-0.

Στο 4ο λεπτό, ο Μπουζούκης σούταρε με τον Σα να μπλοκάρει.

Πλέον, άπαντες στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ την Τετάρτη. Το πρώτο ματς είχε λήξει 3-2 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (74’ Μασούρας), Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Γκιλιέρμε (61’ Καφού), Μπουχαλάκης, Καμαρά (86’ Μπρούνο), Φορτούνης, Λοβέρα (76’ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (61’ Χασάν)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης (80’ λ. τρ. Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης, Χρ. Δώνης, Αγιούμπ (71’ Μπουζούκης), Ζαχίντ (46’ Κολοβός), Ανουάρ (86’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα