Ντέρμπι του Μέρσισαϊντ χωρίς ενδιαφέρον

Για την 30η αγωνιστική της Premier League, Έβερτον και Λίβερπουλ αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Στην επιστροφή των δύο συλλόγων στην αγωνιστική δράση, το θέαμα ήταν πολύ κακό και οι φάσεις πολύ λίγες. Στο τελευταίο τέταρτο, οι “Τόφις” προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη, χωρίς αποτέλεσμα.

Ελάχιστες φάσεις και κανένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Και οι δύο ομάδες δεν πήραν ρίσκα, δεν θέλησαν να τρέξουν στους χώρους και γενικά, κράτησαν το παιχνίδι σε ήρεμα νερά.

Μόνη σπουδαία ευκαιρία στο 80′ για τους γηπεδούχους. Πρώτα ο Άλισον απέκρουσε προσπάθεια του Κάλβερτ-Λούιν ενώ στο ριμπάουντ, ο Ντάβιες σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

Κίτρινες: Μίλνερ (20′), Κιν (40′), Ντιν (61′), Οριγκί (85′)

Έβερτον (Αντσελότι): Πίκφορντ, Ντιν, Κιν, Χόλγκεϊτ, Κόουλμαν, Ιβόμπι (87′ Μπερνάρντ), Ντάβιες, Γκόμες, Γκόρντον (60′ Σίγκουρντσον), Κάλβερτ-Λούιν, Ριτσάρλισον

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Μίλνερ (43′ Γκόμεζ), Μάτιπ (73′ Λόβρεν), Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Κεϊτά (65′ Βαϊνάλντουμ), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μανέ, Φιρμίνο (65′ Οριγκί), Μιναμίνο (46′ Τσάμπερλεϊν)