Monte Carlo: Προκρίθηκε στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά τελικά προκρίθηκε στους “4” του Monte-Carlo

Μετά από 2 ώρες και 43 λεπτά μάχης, ολοκληρώθηκε ο 4ος προημιτελικός του Monte-Carlo με τον Στέφανο Τσιτσιπά να επικρατεί με 2-1 σετ (6-2, 6-7, 6-4) του Ντιέγκο Σβάρτσμαν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου αύριο (16/4) θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2 γκέιμς και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ενώ είχε πάλι τα ηνία του αγώνα και έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, καθώς είχε προηγηθεί με 5-2 γκέιμς, κατάφερε να χάσει στο tie break με 7-6 (1-1 σετ).

Στο τρίτο σετ ο Αργεντίνος τενίστας είχε το μομέντουμ και πήρε τα 4 πρώτα γκέιμς (4-0), αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε και πέτυχε μια επική ανατροπή, παίρνοντας τα επόμενα έξι γκέιμς και τη νίκη με 6-4 (2-1).