Mundial 2022: Δεν κράτησαν οι Αυστραλοί, τρίποντο για τη Γαλλία

Η Γαλλία νίκησε άνετα την Αυστραλία παρόλο που προηγήθηκε και ξεκίνησε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018, Γαλλία επικράτησε με 4-1, πετυχαίνοντας την ανατροπή επί της Αυστραλίας στο στάδιο Al Janoub, στην πρεμιέρα της στον 4ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Oι Αυστραλοί προηγήθηκαν με το τέρμα του Γκούντγουιν (9’), αλλά οι «τρικολόρ» έφτασαν άνετα στην ανατροπή με τα δύο γκολ του Ζιρού (32’, 71’), του Ραμπιό (27’) και του Εμπαπέ (68’).

Η Γαλλία μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά στο πρώτο πεντάλεπτο προσεγγίζοντας τρεις φορές την αντίπαλη περιοχή, όμως οι Αυστραλοί ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο 9′ με τον Γκούντγουιν έπειτα από την
Πολύ ωραία κίνηση του Λέκι.

Στο 22’ ο Ντιούκ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ που έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς, ενώ στο 27’ η Γαλλία έφερε το ματς στα ίσα. Από φάση διαρκείας στα καρέ της Αυστραλίας, ο Τεό Ερναντές έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Ραμπιό με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε ώθηση στους Γάλλους, οι οποίοι πίεσαν ασφυκτικά τα “καγκουρό” και στο 32’, με τον Ραμπιό να κλέβει την μπάλα και να «σερβίρει» έτοιμο γκολ προς τον Ζιρού, ο οποίος πλάσαρε σωστά, κάνοντας το 2-1 για τους «τρικολόρ» στο 50ό τέρμα του με τη φανέλα της Εθνικής Γαλλίας.

Οι Γάλλοι άρχισαν πλέον να έχουν την κατοχή και στο 45’ έφτασαν μία ανάσα από το 3-1, όταν από γύρισμα του Γκριεζμάν, ο Εμπαπέ κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια από τα πέντε μέτρα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου οι Αυστραλοί «άγγιξαν» την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Ιρβάιν χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς κι έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η Γαλλία συνέχισε να είναι καταιγιστική, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Στο 50’ από σέντρα του Τεό Ερναντές, ο Ζιρού επιχείρησε ένα καταπληκτικό γυριστό που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 66’ το σουτ του Γκριεζμάν που είχε πορεία προς το τέρμα, κόπηκε πάνω στη γραμμή από τον Σούταρ.

Η πίεση της Γαλλίας απέδωσε καρπούς στο 68’ με τον Ντεμπελέ να «σερβίρει» εξαιρετικά προς τον Eμπαπέ, ο οποίος έκανε με υποδειγματική κεφαλιά το 3-1. Τρία λεπτά αργότερα (71’), ο Εμπαπέ ανέλαβε ρόλο… δημιουργού, βγάζοντας εξαιρετική ασίστ προς τον Ζιρού που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και φτάνοντας τα 51 γκολ με τη φανέλα των «τρικολόρ», έπιασε τον Τιερί Ανρί.

Κίτρινες: Ντιούκ, Ιρβάιν, Μόουι

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (13’ λ. τρ. Τεό Ερναντές), Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (89’ Τουράμ).

Αυστραλία (Γκράχαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντέγκενεκ), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Ιρβάιν (85’ Μπάκους), ΜακΓκρι (73’ Μέιμπιλ), Γκούντγουιν (74’ Κουόλ), Λέκι, Ντιούκ (56’ Κάμινγκς)