Mundial 2022: Μεξικό-Πολωνία σημειώσατε “Χ”

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι μεταξύ Μεξικού και Πολωνίας.

Για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου, Μεξικό και Πολωνία δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν πέτυχαν κάποιο τέρμα και παρέμειναν στο 0-0.

Αποτέλεσμα που σαφώς και «βόλεψε» την Αργεντινή, η οποία λίγες ώρες νωρίτερα στην πρεμιέρα του γκρουπ είχε υποστεί οδυνηρή ήττα από τη Σαουδική Αραβία με 2-1.

Οι Μεξικανοί ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο για τα δίχτυα.

Παρόλα αυτά, την μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε η Πολωνία με το πέναλτι που κέρδισε ο Λεβαντόφσκι από τον Μορένο στο 56ο λεπτό, αλλά ο Οτσόα νίκησε τον Πολωνό επιθετικό και συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις σε όλα τα παγκόσμια κύπελλα που έχει συμμετάσχει.

Κίτρινες: Σάντσες, Μορένο – Ζιελίνσκι

Μεξικό (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Μόντες, Μορένο, Σάντσες, Γκαγιάρδο, Άλβαρες, Ερέρα (71΄ Ροντρίγκες), Τσάβες, Βέγκα (84΄ Αντούνα Χιμένες), Μαρτίν (71΄ Ραούλ Χιμένες), Λοσάνο.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Στσέζνι, Κας, Κίβιορ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Ζαλέβσκι, Κριχόβιακ, Καμίνσκι, Σεμπαστιάν Σιμάνσκι (72΄ Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (87΄ Μίλικ).