Mundial 2022: Δύσκολη νίκη της Ολλανδίας επί της Σενεγάλης

Με δύο τέρματα στο τέλος, η Ολλανδία πέρασε το εμπόδιο της Σενεγάλης

Για τον πρώτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ολλανδία πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Σενεγάλη.

Με αυτή τη νίκη οι «Οράνιε» συγκατοικούν με το Εκουαδόρ στην κορυφή της βαθμολογίας, με τρεις βαθμούς.

Η Ολλανδία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και η Σενεγάλη χωρίς τον Σαντιό Μανέ, ήταν πολύ καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά της έλειψε το γκολ. Στο φινάλε οι «οράνιε» πήραν το τρίποντο με δράστες τους Γκάκπο και Κλάασεν.

Στο 84ο λεπτό, ο Ντε Γιονγκ βρήκε τον Γκάκπο στην περιοχή και ο εξτρέμ της Αϊντχόφεν έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα λύνοντας τον γόρδιο δεσμό για τους Οράνιε.

Το τελικό 0-2 έγραψε ο Ντάνι Κλάασεν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντεπάι βγήκε σε αντεπίθεση, έκανε το σουτ, ο Μεντί έδιωξε εκεί που ο Κλάασεν προ κενής εστίας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

«Μελανό» σημείο στον αγώνα, ο τραυματισμός του Σεϊκού Κουγιατέ της Σενεγάλης, ο οποίος στο 70’ πήδηξε για μία κεφαλιά, όμως τραυματίστηκε σοβαρά στο μηρό και αποχώρησε με φορείο.

Σκόρερ: 84′ Γκάκπο, 98′ Κλάασεν

Κάρτες: 94′ Μεντί, 96′ Γκέιγ – 56′ Ντε Λιχτ

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντουάρ Μεντί, Κουλιμπαλί, Πάπε Αμπού Σισέ, Ιντρίσα Γκέιγ, Ναμπαλί Μεντί, Κουγιατέ (73’ λ.τρ. Πάπε Γκέιγ), Ντιά (69’ Ντιένγκ), Ντιατά (73’ Τζάκσον), Σαρ, Σαμπαλί, Ντιαλό (62’ Γιάκομπς).

Oλλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπερχάους (79’ Κουπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιόνγκ, Γκάκπο (90’+4 Ντε Ρουν), Μπέρχβαϊν (79’ Κλάασεν), Γιάνσεν (62’ Ντεπάι).